W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Polonii i Polaków za Granicą w szwajcarskim Rapperswil.

04.05.2023

30 kwietnia Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Minister Jan Dziedziczak wziął udział w odbywającym się w szwajcarskim Rapperswilu wydarzeniu „Z Polonią i dla Polonii w Schwanen”, którym Ambasada RP w Bernie uczciła tegoroczny Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą w szwajcarskim Rapperswil.

Na zaproszenie Ambasador Iwony Kozłowskiej szwajcarska Polonia przez cały dzień prezentowała swoje dokonania i umiejętności w dziedzinie muzyki, śpiewu, tańca, literatury i pielęgnowania polskiego dziedzictwa. Na scenie w historycznym kompleksie "Schwanen" pojawiły się m.in. dwa zespoły pieśni i tańca, uczniowie jednej z kilkunastu działających w Szwajcarii polskich szkół, trójka mieszkających w Szwajcarii polskich pisarzy i kilkoro polskich muzyków.

To wyjątkowe spotkanie, które pokazało ogromny potencjał twórczy szwajcarskiej Polonii, odbyło się w bardzo szczególnym miejscu. Kompleks "Schwanen", najbardziej reprezentacyjna nieruchomość w Rapperswilu, ma bardzo bliskie związku z Polską i Polakami, sięgające drugiej połowy XIX wieku. To w "Schwanen" świętowano w 1868 r. wzniesienie Kolumny Barskiej, od której rozpoczęła się polska obecność w Rapperswilu. Dwa lata później w "Schwanen" podpisano akt założycielski Muzeum Polskiego – jednej z najważniejszych instytucji w historii polskiej emigracji. W roku 1891 r. w "Schwanen" świętowano 100-lecie Konstytucji Trzeciego Maja, z udziałem m.in. Marii Konopnickiej. W roku 2022 historia zatoczyła koło, kiedy to państwo polskie nabyło "Schwanen" z przeznaczeniem na nową siedzibę Muzeum Polskiego w Rapperswilu oraz ośrodek służący promocji Polski i spotkaniom Polaków.

Podczas swojej wizyty w Rapperswilu Minister Jan Dziedziczak oddał symboliczny hołd pokoleniom Polaków od ponad 150 lat działających z tego miejsca na rzecz Polski, składając wieniec pod Kolumną Barską, zwaną również "Polską Kolumną Wolności".

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}