W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wytyczne dot. Wypoczynku Letniego Ukraina

Wytyczne dla oferentów aplikujących o środki na podstawie art. 11b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie organizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Ukrainy

  1. Zgodnie z art. 11b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanej dalej „ustawą”, Prezes Rady Ministrów, jeżeli jest to niezbędne ze względu na ważny interes społeczny lub ważny interes publiczny, może zlecać organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy realizację zadań publicznych z pominięciem otwartego konkursu ofert.
  2. Uzasadnienie należy przedstawić w piśmie przewodnim do oferty. Pismo przewodnie należy adresować na Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego.
  3. Rekomenduje się przygotowanie ofert realizacji zadań związanych z organizacją wypoczynku letniego dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Ukrainy. Wskazane jest, aby oferta:
    1. była skierowana do dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Ukrainy w wieku do 19 lat;
    2. zawierała program wypoczynku dostosowany do potrzeb osób dotkniętych wojną na Ukrainie, uwzględniający m.in.: naukę języka polskiego, pogłębianie wiedzy o polskiej kulturze, historii, dziedzictwie narodowym, tradycji i  geografii, integrację z rówieśnikami z Polski, jak również możliwość wsparcia psychologicznego itp.;
    3. dotyczyła wypoczynku zorganizowanego na terenie Polski lub Ukrainy.
  4. Odbiorcami zadania są dzieci i młodzież:
    1. polskiego pochodzenia, które otrzymały Kartę Polaka lub będący zstępnymi osoby z Kartą Polaka, ze stałym miejscem zamieszkania (zameldowania) na Ukrainie przed wybuchem działań wojennych;
    2. będący obywatelami polskimi posiadający stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie przed wybuchem działań wojennych;
    3. posiadające decyzję o zakwalifikowaniu do wydania wizy repatriacyjnej lub decyzję o stwierdzeniu polskiego pochodzenia.
  5. Możliwa jest organizacja, w uzasadnionych przypadkach, wypoczynku dzieci i młodzieży wraz z opiekunami prawnymi (osobami dorosłymi) polegającego np. na organizacji warsztatów terapeutycznych.
  6. Oferty mogą dotyczyć działań z terminem realizacji od 1 lipca 2022 r. do 30 września 2022 r.
  7. Zleceniobiorca powinien realizować zadanie publiczne w sposób zgodny zarówno z prawem polskim, jak i prawem miejscowym, w przypadku zadania realizowanego poza granicami RP.
  8. W odniesieniu do realizacji zadania publicznego mają zastosowanie przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności przepisy: ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych oraz ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – tekst jednolity, rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży.
  9. Wypoczynek należy zorganizować zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 ze zm.), w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452 z późn. zm.), oraz zapisami niniejszych Wytycznych.
  10. Bezpośredni nadzór nad wypoczynkiem organizowanym w kraju pełni kurator oświaty, współpracując z Głównym Inspektorem Sanitarnym i komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwymi ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. 
  11. Koszty administracyjne nie powinny stanowić więcej niż 10% kosztów w całkowitym koszcie zadania publicznego.
  12. Nie są kwalifikowalne koszty niezwiązane z realizacją oferty lub niezgodne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, np.: inwestycje, zakupu nieruchomości, kary i grzywny, zakup napojów alkoholowych i artykułów tytoniowych.
  13. Kosztorys w sekcji V.A powinien być skalkulowany z uwzględnieniem dotacji, ewentualnego wkładu własnego i środków z innych źródeł (zgodnie z opisem w ofercie: należy skalkulować i zamieścić wszystkie koszty realizacji zadania, niezależnie od źródła). Kwota podana w polu „suma wszystkich kosztów realizacji zadania” w sekcji V.A powinna być równa kwocie podanej w polu „suma wszystkich kosztów realizacji zadania” w sekcji V.B.
  14. Termin kwalifikowalności wydatków, zarówno ze środków dotacji, jak i środków własnych:
  • rozpoczyna się pierwszego dnia realizacji zadania,
  • kończy się 14 dni po zakończeniu realizacji zadania,
  • obejmuje koszty powstałe w trakcie realizacji zadania.
  1. Ofertę należy złożyć na formularzu zgodnym ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.
  2. Podpisaną zgodnie z reprezentacją ofertę należy złożyć w wersji elektronicznej zawierającej edytowalne pliki poprzez system ePUAP (skrzynka KPRM).
  3.  Oferty można składać do 27 czerwca br. W opisie proszę zamieścić następującą informację: Oferta organizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Ukrainy, Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.
  4. Rozpatrywanie ofert i przydzielenie środków nastąpi zgodnie z kolejnością wpływu ofert.
    Uwaga: Środki na pokrycie kosztów realizacji zadań zleconych w związku z niniejszym ogłoszeniem są ograniczone.
     
  5. Nie wymaga się dołączania do oferty załączników takich jak listy intencyjne, odpisy z KRS, statuty.
  6. W punkcie Syntetyczny opis zadania należy opisać:
  • w jaki sposób oferta spełnia przesłankę ważnego interesu społecznego lub ważnego interesu publicznego,
  • miejsce realizacji zadania
  • grupę docelową oraz sposób rozwiązywania jej problemów/zaspokajania potrzeb,
  • komplementarność z innymi działaniami podejmowanymi przez organizację lub inne podmioty w innych projektach dotyczących działań dotyczących Ukrainy.
  1. W punkcie Plan i harmonogram działań na rok… w kolumnie Opis prosimy uwzględnić m.in.:
  • termin realizacji danego działania,
  1. W punkcie Plan i harmonogram działań na rok… w kolumnie Grupa docelowa prosimy uwzględnić m.in.:
  • liczbę dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia, które przyjadą z Ukrainy
  • liczbę dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia, które przybyły z Ukrainy do Polski z powodu działań wojennych
  • liczbę dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia, które są lub były uczniami szkół społecznych w Ukrainie.
  1. W punkcie Plan i harmonogram działań na rok… w kolumnie Zakres działania realizowany przez podmiot niebędący stroną umowy prosimy wskazać organizację działającą za granicą, która będzie partnerem
    w realizacji działań oraz wyjaśnić, jaka część działania będzie realizowana przez ten podmiot.
  2. Oferta będzie oceniana zgodnie z kryteriami wskazanymi w art. 15 ustawy. W ramach kryterium „jakość” brany będzie pod uwagę związek zaplanowanych działań z zakładanymi rezultatami.

Materiały

wzór oferty
wzór​_oferty.docx 0.06MB
wzór kosztorysu
wzór​_kosztorysu.xlsx 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}