W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15. Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Twórca Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą przyznaną przez Premiera Mateusza Morawieckiego.

29.09.2023

W dniach 27-30 września br. w Gdyni odbył się jubileuszowy 15. Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Podczas uroczystej gali Minister Jan Dziedziczak wręczył Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą przyznaną przez Premiera Mateusza Morawieckiego dyrektorowi i pomysłodawcy Festiwalu NNW Arkadiuszowi Gołębiewskiemu. Obok wielu prestiżowych nagród za dokonania filmowe wręczono także symboliczne Drzwi do Wolności Stanowi Borysowi. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą otrzymał statuetkę „Przyjaciel Festiwalu”.

15. Festiwal NNW

Podczas Festiwalu NNW odbywają się pokazy filmów z całego świata nawiązujących do bieżących wydarzeń i konfliktów. Każda edycja festiwalu to konkursy filmowe, pokazy specjalne, dyskusje z udziałem historyków i filmowców, a także świadków historii i opozycjonistów. Wydarzeniu towarzyszą wystawy, koncerty, spektakle, promocje książek. Ważną częścią festiwalu są także spotkania branżowe i warsztaty dla twórców.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się pod hasłem „Wolna Polska w wolnym świecie”. Odbyło się blisko 250 projekcji filmów i wydarzeń pokazujących niekornych – ludzi, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolność osobistą i niepodległość swojej Ojczyzny.  „W tym roku wyjątkowo jasne i czytelne jest festiwalowe motto, które jest przesłaniem Janusza Krupskiego, że nie będzie wolnej Polski bez wolnych krajów byłego ZSRS. To jest klucz według którego dobieraliśmy filmy i tematy tegorocznego Festiwalu, robiąc to tak, by było to zrozumiałe także dla pokolenia urodzonego po 1989 roku” - mówił dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Laureatem symbolicznej nagrody Drzwi do Wolności 15. Festiwalu Filmowego NNW został m.in. Stan Borys. Jego sztandarowa piosenka „Jaskółka uwięziona” była swego czasu symbolem zniewolenia narodu polskiego. Nagrodę im. Janusza Krupskiego otrzymali twórcy filmu o ambasadorze Tadeuszu Romerze.

Statuetką „Przyjaciel Festiwaluuhonorowani zostali:

Jan Dziedziczak- Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, polityk i politolog,  który niezłomnie towarzyszy Festiwalowi NNW;

Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, historyk i publicysta. Zaangażowany w opowiadanie prawdy o polskim doświadczeniu II wojny światowej za granicą;

Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polityk i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych;

Witold Mieszkowski – syn Stanisława Mieszkowskiego komandora Marynarki Wojennej, obrońcy Helu z 1939 roku. Bohater filmów Arkadiusza Gołębiewskiego “Kwatera Ł” i “Dzieci Kwatery Ł”;

Jan Białostocki – gdyński przedsiębiorca, wnuk płk. Ignacego Oziewicza – pierwszego komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, jeden z działaczy Solidarności Walczącej.

Anna Tchórzewska – wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Trzy Kropki w Lublinie, która ramach stowarzyszenia realizuje od lat Lubelskie Retrospektywy Festiwalu NNW.

Nagrodzony Honorową Odznaką za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą Arkadiusz Gołębiewski jest pomysłodawcą Festiwalu i jego organizatorem, ale także jednym z pierwszych polskich twórców audiowizualnych. W swoich dziełach podejmował tematykę Polaków ratujących Żydów czy walk polskiego podziemia niepodległościowego z komunistyczną dyktaturą. Uważa, że jego misją jest służba Ojczyźnie. „Mam satysfakcję, że Festiwal skupia wszystkich, którzy Polskę noszą w sercu, chcą rozwijać swoją wrażliwość, ale także z pasją opisywać filmem i analizować świat. Robimy to na festiwalu NNW. Naszą misją jest, zwłaszcza w tych trudnych czasach, opowiadanie światu o wolności i Solidarności – wartościach uniwersalnych, ponadczasowych i działających poza granicami” – mówił w jednym z wywiadów.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}