W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczestnicy Kongresu dla Niepodległej na spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

03.10.2023

3 października Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą gościł uczestników Kongresu dla Niepodległej zorganizowanego przez Światowe Stowarzyszenie „Republika Polonia”. Spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów było okazją do rozmów o ważnych dla środowiska Polonii kwestiach oraz wręczenia przyznanych przez Premiera RP Odznak Honorowych za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. „Musimy tworzyć silne lobby i walczyć o dobre imię Polski, szczególnie w kontekście kłamliwych informacji przemycanych w zagranicznych mediach i popkulturze” – mówił podczas spotkania minister Jan Dziedziczak.

Kongres dla Niepodległej 2023 r.., w KPRM

Kongres dla Niepodległej to coroczne spotkanie przedstawicieli Polonii organizowane w Polsce przez Światowe Stowarzyszenie „Republika Polonia”. W tym roku wzięło w nim udział 45 osób z 12 krajów, którzy uczestniczyli w seminariach i wykładach poświęconych zarówno historii Polski, jak i bieżącym problemom – kwestiom odszkodowań wojennych od Niemiec czy bezpieczeństwu naszej Ojczyzny. Podczas spotkania w KPRM minister Jan Dziedziczak miał możliwość podziękowania uczestnikom kongresu za zaangażowanie w polskie sprawy. „Polsce bardzo zależy na działalności naszych Rodaków poza jej granicami. Dzisiaj, szczególnie w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainie, musimy otwarcie mówić o imperializmie rosyjskim i w ten sposób walczyć o bezpieczeństwo Polski. Musimy tworzyć silne lobby i walczyć o dobre imię Polski, szczególnie w kontekście kłamliwych informacji przemycanych w zagranicznych mediach i popkulturze” – mówił do uczestników Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

 Podczas spotkania odbyła się ceremonia wręczenia Odznak Honorowych za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. W imieniu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego minister Jan Dziedziczak wręczył je Światowemu Stowarzyszeniu „Republika Polonia” na ręce prezes tej organizacji Marii Szonert-Biniendy, działaczowi polskiemu z Australii Adamowi Gajkowskiemu i ks. Zdzisławowi Malczewskiemu SChr, animatorowi środowiska polonijnego w Brazylii.

Światowe Stowarzyszenie „Republika Polonia” w oparciu o wartości patriotyczno-chrześcijańskie propaguje prawdę historyczną o Polsce na świecie i współpracuje z Ojczyzną na rzecz rozwoju Polski. Prezes Stowarzyszenia Maria Szonert-Binienda mieszka w Ohio w USA, z zawodu jest prawnikiem. Aktywnie działa w środowisku amerykańskiej Polonii, jest także prezesem Fundacji Kresy-Syberia i Instytutu Libra prowadzącego badania nad zbrodnią katyńską oraz członkiem zarządu Światowej Rady Badań nad Polonią. Jest organizatorką odbywających się w Polsce Kongresów dla Niepodległej a także konkursu wiedzy historycznej Competition on the History of Poland, który ma na celu popularyzację historii Polski w krajach anglojęzycznych.

Kolejny z wyróżnionych Odznaką Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą Adam Gajkowski był zmuszony do wyjazdu z Polski w wyniku szykan i prześladowania w latach 1982-1985. Jako były więzień polityczny i internowany w stanie wojennym jest współzałożycielem i prezesem honorowym Stowarzyszenia „Nasza Polonia” w Australii a także członkiem Stowarzyszenia „Godność”. Angażuje się w działania Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP, jest także prezesem Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia w Australii i członkiem Korpusu Opozycji Antykomunistycznej.  

Ks. Zdzisław Malczewski SChr jest członkiem Parańskiego Instytutu Historyczno-Geograficznego w Kurytybie, Światowej Rady Badań nad Polonią, Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii, Akademii Literatury Polskiej i Słowiańskiej im. Adama Mickiewicza. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma studiów polsko-brazylijskich „Projeções” ukazującego się w języku portugalskim w Kurytybie. Od 2009 roku angażuje się w wydawanie „Echa Misji Katolickiej w Brazylii”, jedynego czasopisma w języku polskim. Ks. Malczewski aktywnie uczestniczy w życiu Polonii latynoamerykańskiej. Od 2009 r. pełni także funkcję rektora Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. W 2016 r. został członkiem Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP.

Uczestnicy Kongresu dla Niepodległej przebywali w Polsce od 2 do 4 października 2023 r. Obradowali w Lublinie i Warszawie.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}