W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – wspomnienie Tadeusza Romera

24.03.2022

Tadeusz Ludwik Romer, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, działacz niepodległościowy, dyplomata, wybitny przedstawiciel polskiej emigracji w Kanadzie.

24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, którego celem jest upamiętnienie tych, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy swoim żydowskim bliźnim w obliczu zagłady. Osób takich było setki tysięcy. Wystarczy przypomnieć, iż największa liczba Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którym przyznano ponad jedną czwartą medali Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie to Polacy (ponad 7000 odznaczonych), pomimo faktu, iż tylko w Polsce za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła kara śmierci dla całej rodziny.  Liczba ta – jak mawiał wybitny polski historyk prof. Tomasz Strzembosz – przedstawia jedynie wierzchołek góry lodowej zjawiska, którym była rzeczywista skala pomocy niesionej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej. Przeciętnie w uratowanie jednej osoby (rodziny żydowskiej) mogło być zaangażowanych od kilku do kilkudziesięciu Polaków wraz z rodzinami. Daje to minimum od 300 tys. do 1 mln Polaków ryzykujących życie swoje i swoich bliskich, by ratować życie innych.

W tym dniu chcielibyśmy przypomnieć postać szczególną, polskiego działacza niepodległościowego (był m.in. osobistym sekretarzem Romana Dmowskiego), dyplomatę II Rzeczpospolitej, Ministra Spraw Zagranicznych w Rządzie Stanisława Mikołajczyka, a następnie aktywnego członka polonijnej społeczności w Kanadzie: Tadeusza Ludwika Romera (1884-1978).

W latach 1940-1941 Tadeusz Romer, jako polski Ambasador w Japonii, pomagał w pozyskiwaniu wiz docelowych oraz - wraz z żoną Zofią –  w opiece nad polskimi uciekinierami z Litwy (głównie pochodzenia żydowskiego), którzy zdołali uciec przed zagładą na podstawie wiz wystawianych przez japońskiego konsula Chiune Sugiharę i polski wywiad. Z chwilą likwidacji polskiej placówki dyplomatycznej w Tokio, Tadeusz i Zofia Romerowie kontynuowali pomocową działalność wobec uchodźców w Szanghaju. Spisana wówczas tzw. Księga Szanghajska (obecnie w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie) zawiera personalia tysięcy uratowanych osób. Romerowie za swoją działalność zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Po wojnie pozostali na emigracji najpierw w Londynie, a następnie w Montrealu, gdzie Tadeusz Ludwik Romer pełnił m.in. funkcję pierwszego Prezesa Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie w latach 1963-1978, odgrywając ważną rolę w życiu politycznym tamtejszej społeczności polonijnej. 

Jego życie działacza niepodległościowego, urzędnika, dyplomaty II Rzeczypospolitej, wreszcie aktywnego patrioty na emigracji to piękny przykład wierności i poświęcenia ideom niepodległości, wolności, prawości i człowieczeństwa. 

 

Więcej informacji: 

Link do historii Tadeusza i Zofii Romer na stronie sprawiedliwi.org.pl

Wystawa „Ambasador RP w Japonii Tadeusz Romer i żydowscy uchodźcy wojenni na Dalekim Wschodzie” w Wilnie

"BIBLIOTEKA POLSKA W MONTREALU I JEJ DOBRODZIEJE" REFERAT WYGŁOSZONY NA XXXVII SESJI STAŁEJ KONFRENCJI MABPZ - RAPPERSWIL W 2015 R.

Film o Romerze zrealizowany w 2015 roku przez Wydział Wiedzy Historycznej BAZI MSZ pod kierunkiem Marka Pernala i Krzysztofa Szczepanika  

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}