W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie nowej siedziby ORPEG

26.10.2022

26 października br. miało miejsce uroczyste otwarcie nowej, nowoczesnej siedziby Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) przy ul. Wołoskiej 5 w Warszawie

Nowa siedziba ORPEG

W uroczystości udział wzięli m.in. Minister Edukacji i Nauki Pan Przemysława Czarnek  oraz w imieniu Pełnomocnika do spraw Polonii i Polaków za Granica, Ministra Jana Dziedziczaka, Pan Jan Badowski Dyrektor DWPP KPRM. Gospodarzem była Pani Justyny Kralisz, Dyrektor ORPEG,.

Pan Dyrektor J. Badowski, przekazał gratulacje Ministra Jana Dziedziczaka dla Dyrekcji oraz całego Zespołu ORPEG oraz podziękował w jego imieniu wszystkim pracownikom i nauczycielom delegowanym przez ORPEG za ich codzienny wysiłek wkładany w umożliwienie młodym Polakom mieszkającym poza granicami doskonalenia znajomości języka polskiego oraz zdobywania wiedzy o Polsce, jej historii i współczesności.

ORPEG powstały w 2011 roku z połączenia Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie (PCN) – oraz Zespołu Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą jest instytucja nadzorowaną  i finansowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.  Misją Ośrodka J jest kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju, poprzez nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, historii i kultury w języku polskim,  krzewienie kultury polskiej, metodyczne i merytoryczne wspomaganie nauczycieli języka polskiego poza granicami.

Do struktury ORPEG należą szkoły przy polskich placówkach dyplomatycznych. W roku szkolnym 2022/2023 w 74 szkołach (w 36 krajach świata) rozpoczęło naukę blisko 16 tys. uczniów. W szkołach pracuje 600 nauczycieli.  

Niezależnie, ORPEG przekazuje także podręczniki i pomoce dydaktyczne szkołom społecznym na całym świecie, dofinansowywanym m.in. w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granica” KPRM.  W 2021 r. Ośrodek zakupił i wysłał 52 049 egzemplarzy podręczników i pomocy dydaktycznych do „szkół sobotnich” w 29 państwach .

Życzymy wielu sukcesów w nowym miejscu! Niech nowoczesna siedziba będzie inspiracją do modernizacji polskiego nauczania poza granicami!

Wideo

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}