W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z Polonią z Chile

20.04.2021

20 kwietnia 2021 roku odbyło się spotkanie Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą ministra Jana Dziedziczaka z przedstawicielami Polonii z Chile.

Spotkanie Pełnomocnika Rządu do Spraw Polonii Jana Dziedziczaka z Polonią w Chile

Spotkanie było kolejnym z cyklu „Spotkania z Polonią”, podczas których minister Dziedziczak rozmawia, poznaje problemy i pomysły Polaków mieszkających na całym świecie. 

Wideokonferencja z Polakami w Chile była okazją do poruszenia różnych istotnych problemów, związanych ze specyfiką Ameryki Południowej. Jednym z tematów była oświata, Minister zachęcał uczestników do wpisania szkółki sobotniej w Santiago do systemu ORPEG (Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą) oraz do wyrabiania legitymacji szkolnych dla uczniów. Dużą część spotkania poświęcono utrwaleniu pamięci i spuścizny Ignacego Domeyki, który miał wielki wkład w chilijską naukę oraz oświatę. Przedstawiciele Polonii w Chile mieli okazję zapoznać się z zasadami wsparcia finansowanego organizacji polonijnych na świecie przez polski rząd.

W spotkaniu wzięli udział: Ambasador RP w Chile Jacek Gawryszewski wraz ze współpracownikami, prezes Zjednoczenia Polaków w Chile im. Ignacego Domeyki Eleonora Capehart, zarząd organizacji, a także przedstawiciele duchowieństwa oraz oświaty. 

Według szacunków środowisko polonijne w Chile składa się obecnie z ok. 700 osób, które mieszkają głównie w stolicy kraju Santiago i w Regionie Metropolitalnym.

Pierwsze doniesienia o Polakach w Chile pochodzą z końca XVIII i początku XIX wieku. Dotyczą podróżników, żołnierzy napoleońskich, naukowców. W roku 1838 przybył do Chile Ignacy Domeyko, który odegrał wielką rolę w historii Chile. Był reformatorem systemu edukacji i wieloletnim rektorem Uniwersytetu w Santiago, twórcą nowoczesnej inżynierii w Chile, autorem około trzystu prac z dziedziny chemii, mineraologii, geologii i etnologii. Napisał też pionierską pracę poświęconą Indianom Mapuche.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}