W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprowadzenie szczątków doczesnych Prezydentów RP na uchodźstwie do Polski.

07.11.2022

6 listopada w Newark w Anglii odbyły się uroczystości związane z ekshumacją i sprowadzeniem do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie; Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Msza Św. pogrzebowa nad trumnami Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego

Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków na czele z delegacją: Antonim Macierewiczem, Marszałkiem Seniorem, przedstawicielami Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzejem Derą, Sekretarzem Stanu w kancelarii Prezydenta, Wojciechem Labudą, Pełnomocnikiem ds. ochrony miejsc pamięci w Kancelarii Premiera, Janem Józefem Kasprzykiem, Prezesem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Karolem Polejowskim, Zastępcą Prezesa Instytut Pamięci Narodowej, Arkadym Rzegockim, Szefem Służby Zagranicznej MSZ, zaproszonymi gośćmi oraz przedstawicielami mediów, udali się do Newark w Anglii, aby przywieźć do Polski doczesne szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie.

Przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark, pod symbolicznym grobem Generała W. Sikorskiego, polska delegacja złożyła wieńce i oddała  mu hołd.

Następnie Minister Jan Dziedziczak wraz polską delegacją uczestniczył w uroczystej Mszy Św. pogrzebowej, sprawowanej przez Księdza Biskupa Wiesława Lechowicza. Uroczystość pożegnania Prezydentów RP na uchodźstwie jest okazją do wyrażenia wdzięczności Polonii za ocalenie naszej Ojczyzny i jej wolnościowych dążeń oraz tego wszystkiego, co zawiera się w tym wyjątkowym słowie "Ojczyzna".

Po zakończeniu Mszy Św. delegacja udała się do Newark Town Hall, gdzie w Ratuszu Miejskim, odbyła się uroczystość pożegnania. Jako pierwszy głos zabrał Ambasador RP w Londynie, Piotr Wilczek. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy  list odczytał Minister Andrzej Dera. Głos zabrali również Burmistrz Newark, Laurence Goff, przedstawiciel Rodzin Prezydentów, Jan Ostrowski oraz ostatni żyjący członek Rządu RP na uchodźstwie, Pan Tadeusz Musioł.

Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą wręczył odznaczenie "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" Burmistrzowi Newark za jego współpracę z Rządem RP w zakresie ochrony miejsca spoczynku Prezydentów w Newark on Trent.

"To ważne, aby historia Prezydentów na uchodźstwie była znana każdemu Polakowi. Niech dzisiejsza uroczystość motywuje nas do służby Polsce i do kultywowania jak najlepszych stosunków polsko-brytyjskich".

"Władze na uchodźstwie przypominają o tym, że władza PRL nad Wisłą w latach 1944-1990 rządziła bez żadnej legitymacji społecznej. Nie jest przypadkiem to, że władze przywiezione na sowieckich czołgach przez NKWD w 1944 roku pilnowały, aby nigdy w Polsce nie doszło do żadnych wolnych wyborów. Te wybory pokazałyby z pewnością jak marginalne poparcie mają władze komunistyczne w Polsce. Właśnie dlatego tak wielkie znaczenie ma sprowadzenie do Polski doczesnych szczątków prezydentów na uchodźstwie".

Istnienie polskiego rządu i działalność Prezydentów RP na uchodźstwie dawały Polakom nadzieję, że ich Ojczyzna w końcu odzyska wolność po latach okupacji i totalitaryzmów. Urząd ten sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski. Dzięki urzędowi Prezydenckiemu na uchodźstwie zachowano konstytucyjną ciągłości władz Rzeczypospolitej Polskiej od września 1939 r., kiedy rozpoczęła się II wojna – gdy Niemcy i Związek Sowiecki zaatakowały Polskę, aż do pierwszych, w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 r. Misja Prezydentów na uchodźstwie zakończyła się w 1990 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, kiedy ostatni Prezydent RP na uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski przekazał Lechowi Wałęsie, pierwszemu polskiemu prezydentowi wybranemu w wolnych wyborach powszechnych, insygnia prezydenckie.

Szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie zostaną złożone 12 listopada 2022 r., w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie Mauzoleum Prezydentów oraz Izba Pamięci.

 

Więcej na:

www.misjawolnapolska.pl

www.polonia.tvp. 

Zdjęcia: Bartłomiej Kosiński

Zdjęcia (41)

{"register":{"columns":[]}}