W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XVI Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich Ameryki Północnej

14.06.2022

W dniach 27-30 maja 2022 roku w Toronto odbył się XVI Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich Ameryki Północnej.

XIV Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto.

W dniach 27-30 maja 2022 roku w Toronto, w kanadyjskiej w prowincji Ontario, odbył się XVI Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich Ameryki Północnej, w którym udział wzięła Pani Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu RP, Pan Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski, Pani Justyna Kralisz – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz delegacja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, reprezentująca urząd Pełnomocnika Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą.

W pierwszym dniu wizyty delegacja uczestniczyła w otwarciu XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto. Wydarzenie zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. Marszałek Małgorzata Gosiewska pozdrowiła zebranych gości w imieniu Ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą. Podczas swojego wystąpienia podkreśliła, że nauczanie języka polskiego i w języku polskim poza granicami kraju jest kluczowe dla kształtowania tożsamości narodowej i umacniania postaw patriotycznych polonijnej młodzieży. Praca i zaangażowanie nauczycieli to inwestycja w młode pokolenie, które dzięki znajomości języka polskiego, tradycji i historii Polski, pełni rolę ambasadorów polskości na świecie. Wydarzenie zostało wsparte ze środków konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022” ze środków KPRM.

Podczas współorganizowanego przez Kongres Polonii Kanadyjskiej wielokulturowego festiwalu Carassauga, zwiedzony został polski pawilon, następnie delegacja odwiedziła Copernicus Lodge w starej, polonijnej dzielnicy Toronto, gdzie mieszkają m.in. weterani walk o Monte Cassino. W drugiej części dnia delegacja wzięła udział w otwarciu Dni Polskich w Mississaudze, które stanowiły okazję do prezentacji polonijnych artystów, zespołów ludowych, a także przysmaków polskiej kuchni. W festiwalu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

W niedzielę polska delegacja złożyła kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II, Pomnikiem Katyńskim oraz pamiątkowymi tablicami: smoleńską i sybiracką oraz uczestniczyła we Mszy Św. w kościele pw. Św. Kazimierza w Toronto. Wieloetniczną parafię rzymskokatolicką św. Kazimierza położoną w „polskiej dzielnicy” Roncesvalles prowadzą ojcowie oblaci. Po południu odbyło się spotkanie gości z Polski z Polonią w siedzibie Konsulatu Generalnego w Toronto. Wieczorem polska delegacja wzięła udział w uroczystym uruchomieniu biało-czerwonej iluminacji znaku „TORONTO”, będącego wizytówką miasta. Iluminacja była jednym z punktów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego ustanowionego przez Parlament prowincji Ontario.

W kolejnych dniach, delegacja z Polski spotkała się z Polonią mieszkająca w Winnipeg, w centralnej części Kanady. Tam Polacy są obecni od ponad 200 lat, co dokumentuje tablica znajdująca się w budynku Legislatury w Wininipeg.  W trakcie spotkania z Premier prowincji Manitoba, Heather Stefanson, Marszałek Gosiewska przedstawiła sytuację w Polsce, związana z rosyjską agresją na Ukrainę. Delegacja oddała także hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej przy Kamieniu Pamięci w Albrin Park.

Kanadyjczycy polskiego pochodzenia są jedną z największych mniejszości narodowych w Kanadzie (ok. 1,1 mln). Zamieszkują wszystkie prowincje i terytoria tego kraju.

 

Zdjęcia (36)

{"register":{"columns":[]}}