W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXIV Forum Polonijne Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu „Polska i Polonia w solidarności z Ukrainą”

30.11.2022

W dniu 30 listopada 2022 r. w Toruniu oraz w Warszawie odbyło się XXIV Forum Polonijne Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu „Polska i Polonia w solidarności z Ukrainą”. Wydarzenie odbywało się w dwóch lokalizacjach – w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Forum było transmitowane za pośrednictwem internetu, by umożliwić Polonii i Polakom za granicami dołączenie do udziału.

XXIV Forum Polonijne Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu „Polska i Polonia w solidarności z Ukrainą”.

W tym roku tematem przewodnim było zaangażowanie Polski oraz Polonii i Polaków z całego świata w pomocy Ukrainie.  

Uroczystego rozpoczęcia Forum dokonał o. dr. Zdzisław Klafka,  Rektor  AKSiM. Zaangażowanie państwa polskiego przedstawił Minister Paweł Szefernaker - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pełnomocnik Rządu do spraw Uchodźców Wojennych z Ukrainy. Następny gość - Minister dr hab. Piotr Wawrzyk -   Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, opowiedział o działaniach MSZ realizowanych na rzecz Polaków, posiadaczy Karty Polaka z Ukrainy.

Minister Jan Dziedziczak zaprezentował akcje pomocy Ukrainie podejmowane przez Polonię i Polaków na całym świecie, które były zainspirowane apelem jaki wystosował Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą w pierwszych dniach konfliktu. W drugiej części wystąpienia Minister zaprezentował założenia specjalnych programów realizowanych dla posiadaczy Karty Polaka i ich rodzin z Ukrainy.

Z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nasi Rodacy otrzymali dodatkową pomoc – zarówno w Polsce jak i na Ukrainie. Wartość realizowanych przez organizacje pozarządowe projektów wyniosła prawie 42 mln zł.

W kolejnym panelu Prezesi organizacji pozarządowych prowadzących działania zlecone przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów opowiedzieli o ich realizacji. Byli to m.in. Dariusz Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”; Mikołaj Falkowski Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”; Lilia Luboniewicz, Prezes Fundacji „Wolność i Demokracja”; Artur Niemczyk Prezes Fundacji „Polski Zespół Humanitarny”; dr Marek Sobisz, Dyrektor Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.

Niezwykle ciekawe było również wysłuchanie świadectw przedstawicieli Polonii o  działaniach podejmowanych  na świecie w solidarności z walczącą Ukrainą, m.in. głos zabrali: Adam Gajkowski, prezes Stowarzyszenia "Nasza Polonia" w Australii, Piotr Radowski, prezes Zarządu Klubu "Sierpień 80", Wiedeń, Gerwazy Longher, prezes Związku Polaków w Rumunii, Alicja Donimirska, prezes Polskiej YMCA w Londynie, Elżbieta Blania-Kacprzyk, prezes Polka International w Szwecji, Tomasz Machura, Prezes Klubu Jagiellońskiego w Londynie,  Ognisko Polskie w Londynie, Anna Sardis, kierownik Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Polskiej w Atenach.

Wideo

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}