W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dokumenty na temat ratowania przez polskich dyplomatów, dr. Yosefa Burga

11.10.2019

Wśród osób ocalonych dzięki działalności Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów znalazł się Yosef Burg, po wojnie jeden z ojców-założycieli Państwa Izrael. Ambasada RP odnalazła na ten temat dokumenty w Izraelskim Archiwum Państwowym, które publikujemy.

burg2

Yosef Burg (1909-99), urodzony w Niemczech, wyjechał do Palestyny, ale wkrótce znalazł się w Szwajcarii na kongresie syjonistycznym w Genewie. Tu zastała go wojna. Aby wydostać się z otoczonego przez Niemców i ich sojuszników kraju, otrzymał fałszywy polski paszport. Dzięki niemu mógł przez Francję i Hiszpanię wyjechać do Palestyny.

W świetle najnowszych badań, różnego typu paszporty i dokumenty fałszowane lub wydawane nielegalnie przez Ambasadora Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów, Stefana Ryniewicza, Konstantego Rokickiego i Juliusza Kühla, ocaliły życie od 2 do 3 tysięcy europejskich Żydów.

Yosef Burg był po wojnie członkiem Knesetu, parlamentu Izraela (1949-88) oraz ministrem w wielu izraelskich rządach (1951-86). Uchodzi za jedną z najbardziej szanowanych postaci w historii izraelskiej polityki.

Dokumenty obejmują m.in. jego zeznanie na temat okoliczności zdobycia polskiego paszportu oraz kwestionariusz osobowy, na którym widać numer seryjny dokumentu. Ambasador RP, Jakub Kumoch pozostaje w kontakcie z rodziną Yosefa Burga, w tym jego synem Avrahamem Burgiem, byłym przewodniczącym Knesetu.

{"register":{"columns":[]}}