W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona czasowa dla cudzoziemców

Jeśli przybyłeś z Ukrainy do Polski po 23.02.2022, nie masz obywatelstwa Ukrainy i nie jesteś małżonkiem obywatela Ukrainy ale:

  1. mieszkałeś w Ukrainie legalnie na podstawie zezwolenia na pobyt stały i nie jesteś
    w stanie bezpiecznie powrócić do kraju lub regionu pochodzenia lub
  2. mieszkałeś w Ukrainie na podstawie statusu uchodźcy lub podobnej formy ochrony lub jesteś członkiem rodziny osoby objętej w Ukrainie takimi formami ochrony
  3. możesz zostać objęty ochroną czasową w Polsce lub na terytorium innego państwa Unii Europejskiej zgodnie z decyzją Unii Europejskiej.
  4. Cudzoziemcy, których nie dotyczy ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa a należą do kategorii wysiedleńców wymienionych w art. 2 ust 1 i 2 decyzji wykonawczej Rady UE stwierdzającej istnienie masowego napływu osób wysiedlonych z Ukrainy mogą korzystać z ochrony czasowej zgodnie z ustawą o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Dotyczy to:
     
  • bezpaństwowców lub obywateli państw trzecich innych niż Ukraina, którzy są
    w stanie udowodnić, że przed 24 lutego 2022 r. legalnie przebywali w Ukrainie na podstawie ważnego zezwolenia na pobyt stały wydanego zgodnie z prawem ukraińskim i nie są w stanie w bezpiecznych warunkach powrócić do kraju lub regionu pochodzenia
  • bezpaństwowców lub obywateli państw trzecich innych niż Ukraina (i członków ich rodzin), którzy przed 24 lutego 2022 r. korzystali z ochrony międzynarodowej lub równoważnej ochrony krajowej w Ukrainie.

Za członków rodziny uznaje się następujące osoby, o ile rodzina znajdowała się już
i przebywała w Ukrainie przed 24 lutego 2022 r.:

  • małżonka
  • małoletnie i niepozostające w związku małżeńskim dzieci lub dzieci małżonka, niezależnie od tego, czy urodziły się w związku małżeńskim, poza związkiem, czy są przysposobione
  • innych bliskich krewnych, którzy mieszkali razem jako jedna rodzina w czasie, kiedy wystąpiły okoliczności prowadzące do masowego napływu wysiedleńców, którzy byli w tym czasie całkowicie lub częściowo na utrzymaniu ww. osoby.

Jak otrzymać zaświadczenie

Jeśli spełniasz powyższe wymogi, możesz bezpłatnie otrzymać zaświadczenie potwierdzające korzystanie z ochrony czasowej.
Zaświadczenie wydaje Urząd do Spraw Cudzoziemców na twój wniosek

 

Sprawę możesz załatwić:
 

  • osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie przy ul. Taborowej 33 oraz w delegaturze urzędu w Białej Podlaskiej przy ul. Dokudowskiej 19
     
  • on-line w celu zgłoszenia chęci otrzymania zaświadczenia wypełnij formularz rejestracyjny dostępny jest w czterech wersjach językowych: polskiejangielskiejukraińskiej oraz rosyjskiej
    Podczas rejestracji on-line odpowiesz na kilka pytań dotyczących m.in. obywatelstwa, posiadanych dokumentów czy daty wyjazdu z Ukrainy. W ostatnim krokiem wybierz preferowane miejsce odbioru zaświadczenia, w tym celu koniecznie podaj dane osobowe oraz kontaktowe. Po prawidłowej rejestracji otrzymasz wiadomość SMS z informacją o miejscu i terminie otrzymania dokumentu.

Nie musisz składać pisemnych wniosków – wystarczy , że osobiście skontaktujesz się przedstawicielem urzędu. Koniecznie przedstaw dokumenty potwierdzające, że przed 24 lutego br. korzystałeś z ochrony w Ukrainie, legalnie przebywałeś w Ukrainie na podstawie ważnego zezwolenia na pobyt stały i nie jesteś w staniew bezpiecznych warunkach powrócić do kraju lub regionu pochodzenia.
 

Zaświadczenie jest wyłącznym dowodem korzystania z ochrony czasowej
w Polsce i w okresie swojej ważności (do 4 marca 2023 r.) poświadcza prawo posiadacza do pobytu na terytorium Polski.

 

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/ochrona/jak-skorzystac

{"register":{"columns":[]}}