W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rządowy program "Tarcza dla pogranicza"

24.04.2023

Po notyfikacji przez Komisję Europejską, 13 kwietnia 2023 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę Nr 48/2023 w sprawie przyjęcia programu rządowego Tarcza dla Pogranicza. To bezzwrotne wsparcie finansowe kierowane do przedsiębiorców oraz innych podmiotów z branży turystycznej, którzy w wyniku wprowadzenia w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. stanu wyjątkowego, a następnie czasowego zakazu przebywania w strefie przygranicznej z Republiką Białorusi, ponieśli znaczące straty finansowe w prowadzonej na terenie objętym ograniczeniami działalności, a z różnych względów nie skorzystali w całości lub w części z pomocy publicznej udzielanej przez wojewodów w formie rekompensaty na podstawie ustawy z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie (…) lub też u których w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. nastąpił spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25% w stosunku do analogicznego miesiąca z okresu wrzesień 2018 r. – czerwiec 2019 r., a udzielona pomoc nie pokryła poniesionych szkód.

granica

Warunki przystąpienia przedsiębiorców i innych podmiotów do Programu "Tarcza dla pogranicza", a także mechanizm obliczania wsparcia, określone zostały w dokumencie pod nazwą „Zasady do Programu Rządowego Tarcza dla Pogranicza”, który wraz z wnioskiem i instrukcją jego wypełnienia znajdują się w załącznikach poniżej.

Wnioski należy składać w ciągu 60 dni, a więc do 23 czerwca 2023 r. Wnioski złożone po tej dacie będą rozpatrzone decyzją odmawiającą przyznania wsparcia.

O wsparcie finansowe mogą ubiegać się Wnioskodawcy będący:

  1. przedsiębiorcami lub rolnikami świadczącymi usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,
  2. przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie gastronomii,
  3. przedsiębiorcami prowadzącymi działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych w rozumieniu ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych,
  4. przedsiębiorcami prowadzącymi działalność pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych lub
  5. przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego,

którzy w każdym przypadku prowadzą swoją działalność na terenie obrębów ewidencyjnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Program przeznaczony jest wyłącznie dla wnioskodawców, którzy:

  • prowadzili działalność na dzień 2 września 2021 r. oraz na dzień złożenia wniosku, w odniesieniu do której składają wniosek,
  • na dzień 2 września 2021 r. nie zalegali z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne,
  • na dzień złożenia wniosku nie otworzyli likwidacji, nie złożyli wniosku o wykreślenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz wobec których nie zostało otwarte: postępowanie upadłościowe lub postępowanie restrukturyzacyjne, oraz
  • mają rezydencję podatkową w Europejskim Obszarze Gospodarczym, są zarejestrowani na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo innej ewidencji, oraz których Beneficjent Rzeczywisty nie ma rezydencji podatkowej w Raju Podatkowym.

Przy obliczaniu wsparcia brane będą pod uwagę potwierdzone dokumentami:

  • przychody ze sprzedaży,
  • koszty operacyjne prowadzonej działalności,
  • wysokość przyznanych przez wojewodę rekompensat na mocy ustawy z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie (…)
  • oraz pozostała pomoc publiczna, za okres wrzesień 2018 r. – czerwiec 2019 r. oraz wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r., z działalności, dla której Wnioskodawca ubiega się o wsparcie.

Na wydanie decyzji w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia wsparcia finansowego wojewoda będzie miał 30 dni od dnia złożenia przez Wnioskodawcę kompletnego i poprawnego wniosku. Dla uniknięcia wątpliwości wniosek uznaje się złożony w dacie, w której wojewoda otrzymał wszystkie informacje i dokumenty wymagane zgodnie z Zasadami do Programu, w tym poprawny i kompletny wniosek.

Środki wypłacane będą przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. w Warszawie w terminie do 14 dni od dnia wydania decyzji przez wojewodę.

Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej PUW.

Program realizowany będzie przez Wojewodę Podlaskiego i Wojewodę Lubelskiego. Jego koordynatorem jest Minister Rozwoju i Technologii, a wsparcie wypłacał będzie Polski Fundusz Rozwoju S.A. w Warszawie.

Materiały

Zasady do Programu Tarcza dla Pogranicza
Zasady​_do​_Programu.docx 0.07MB
Załącznik do Zasad - wniosek
Załącznik​_do​_Zasad​_-​_Wniosek.docx 0.04MB
Załącznik 1.1
Załącznik​_11.xlsx 0.01MB
Załącznik 1.2
Załącznik​_12.xlsx 0.01MB
Klauzula informacyjna
klauzula​_informacyjna​_Tarcza.docx 0.02MB
Informacja o przetwarzaniu danych - PFR
Informacja​_o​_przetwarzaniu​_danych​_na​_potrzeby​_programu​_TdP​_-​_PFR.docx 0.02MB
Informacja o przetwarzaniu danych - MRiT
Informacja​_o​_przetwarzaniu​_danych​_na​_potrzeby​_programu​_TdP​_-​_MRiT.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}