W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Praca i pobyt w Wielkiej Brytanii

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) to państwo położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, Irlandia Północna, która leży w północnej części wyspy Irlandia. Terytoriami zależnymi Wielkiej Brytanii są m. in.: Anguilla, Bermudy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Falklandy oraz Gibraltar.

Wielka Brytania jest członkiem‐założycielem Wspólnoty Narodów zrzeszającej byłe kolonie, dominia i inne posiadłości brytyjskie; wchodzi także w skład Grupy G8. Jest też stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, posiadającym prawo weta. Wielka Brytania to jedno z głównych mocarstw obecnych czasów. Jej siły zbrojne stacjonują w 80 krajach świata (największe stałe garnizony są w Niemczech, na Cyprze, na Falklandach, w Gibraltarze i w Kanadzie). Wielka Brytania posiada również ok. 200 głowic atomowych.

Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Stolicą państwa jest Londyn. Obecnym monarchą brytyjskim jest król Karol III, który zasiadł na tronie w 2022 r., po śmierci królowej Elżbiety II i zostane koronowany w maju 2023 r. Dzisiaj funkcje monarchy jako głowy państwa mają charakter głównie ceremonialny, a rzeczywiste rządy spoczywają w rękach premiera. W ostatnich latach każdy z krajów, wchodzących w skład Wielkiej Brytanii (poza Anglią), otrzymał własne organy rządowe, zajmujące się sprawami lokalnymi. System prawny Wielkiej Brytanii dzieli się na prawo ustawowe (statutowe) oraz prawo precedensowe (case lub common law). Pierwsze z nich składa się z aktów prawa stanowionego (ustaw, aktów wykonawczych). Z kolei prawo precedensowe stanowią wyroki sądowe, wydane w dotychczasowych sprawach sądowych. Ponadto, w Wielkiej Brytanii nie ma konstytucji w sensie formalnym, tzn. brak aktu prawnego, uchwalanego przy zachowaniu nadzwyczajnej procedury legislacyjnej, jak i wymagającego do swej zmiany kwalifikowanej większości głosów.

Na Wyspach obowiązuje ruch lewostronny. Językiem urzędowym jest język angielski. Wielką Brytanię zamieszkuje około 68 mln ludzi.

PAMIĘTAJ! Informujemy, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE) zmieniły się zasady dot. pobytu i prawa do pracy w Wielkiej Brytanii. Obecnie, jeżeli nie mają Państwo uprawnień, by uzyskać status osiedleńczy w Wielkiej Brytanii lub pozwolenie na osiedlenie się jako najbliższy członek rodziny obywatela UE / UK, obowiązują nowe zasady sytemu migracyjnego, który wymaga posiadania wizy przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii w celu innym niż turystyczny czy odwiedziny. Złożenie aplikacji może odbyć się wyłącznie poza granicami Wielkiej Brytanii. Nie jest możliwy przyjazd do UK w ramach ruchu bezwizowego (do 6 miesięcy) i aplikowanie o wizę na miejscu. Więcej informacji znajduje sie na stronie: Work in the UK - GOV.UK (www.gov.uk).

Aby podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, przed przyjazdem należy znaleźć pracodawcę, który zaoferuje pracę i wystawi certyfikat, na podstawie którego będzie można się starać o odpowiednią wizę. Pracodawca musi być zarejestrowany w Home Office (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) jako pracodawca mogący oferować zatrudnienie cudzoziemcom i wystawiać certyfikaty. Nowy system imigracyjny opiera się na systemie punktowym dla wykwalifikowanych pracowników, którzy będą spełniać następujące wymagania:

  • oferta pracy od pracodawcy zatwierdzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych,
  • znajomość języka angielskiego,
  • odpowiednia wysokość pensji,
  • poziom umiejętności na poziomie RQF3 (Regulated Qualifications Framework) odpowiadający zakończeniu edukacji na poziomie A-level (wykształcenie średnie) lub wyższy.

W celu otrzymania wizy dany kandydat musi uzbierać min. 70 punktów. Co najmniej 50 punktów będzie musiało pochodzić z trzech obowiązkowych wymagań, tj. oferta pracy od zatwierdzonego pracodawcy, poziom umiejętności na poziomie RQF3 oraz znajomość języka angielskiego. Pozostałe 20 punktów należy uzbierać łącznie w pozostałych kategoriach (tj. poziom wynagrodzenia oraz inne kwalifikacje), a punkty w ramach tych dwóch kategorii mogą być wymienialne. Dla szczególnie cenionych przez Brytyjczyków zawodów istnieją specjalne ścieżki wizowe. Cała procedura przeprowadzana jest online, a więcej informacji znaleźć można na stronach:

W niektórych przypadkach jest również możliwe wykonywanie płatnych czynności bez obowiązku posiadania wizy, o czym można przeczytać więcej na stronie: Visit the UK for a Permitted Paid Engagement: What you can do in the UK - GOV.UK (www.gov.uk).

PAMIĘTAJ! Interpretacja brytyjskich zasad wizowych nie leży w kompetencjach polskich urzędów konsularnych w Wielkiej Brytanii i informacje na ten temat nie będą udzielane przez polskie placówki dyplomatyczno-konsularne. Zalecamy bezpośredni kontakt z wybranym doradcą imigracyjnym (www.gov.uk/find-an-immigration-adviser), bądź zapoznanie się z informacjami na stronie Visas and Immigration. Ewentualnie można się też kontaktować z Ambasadą Brytyjską w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}