W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dotycząca zapobieganiu zanieczyszczeniu okowit karbaminianem etylu

26.07.2021

informacja GIS

Zalecenie Komisji (UE) 2016/22 z dnia 7 stycznia 2016 r. w sprawie zapobiegania zanieczyszczeniu okowit z owoców pestkowych i okowit z wytłoków z owoców pestkowych karbaminianem etylu i ograniczania tego zanieczyszczenia oraz w sprawie uchylenia zalecenia 2010/133/UE  (Dz. Urz. UE L 6 z 9.1.2016, str. 8) w załączniku 1 zawiera „Kodeks praktyk w celu ograniczenia zanieczyszczenia okowit z owoców pestkowych i okowit z wytłoków z owoców pestkowych karbaminianem etylu i zapobiegania temu zanieczyszczeniu”.

Karbaminian etylu jest substancją mogącą powstawać w okowitach z owoców pestkowych w wyniku złożonego procesu chemicznego, w którym udział biorą między innymi cyjanki, kwas cyjanowodorowy i glikozydy cyjanogenne. Zgodnie z opinią Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) Ethyl carbamate and hydrocyanic acid in food and beverages, Scientific Opinion of the Panel of Contaminants (EFSA Journal 2007, 551, 1-44), który ocenił marginesy narażenia na karbaminian etylu, substancja ta stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów spożywających okowity z owoców pestkowych.

W związku z opinią EFSA oraz opracowaniami naukowymi potwierdzającymi skuteczność dobrych praktyk produkcyjnych dla ograniczenia zanieczyszczenia tych środków spożywczych, Komisja Europejska przyjęła ww. zalecenie nr 2016/22/UE mające na celu wdrożenie kodeksu dobrych praktyk oraz jednocześnie monitorowanie poziomów karbaminianu etylu w celu oceny skuteczności podjętych środków.

Dlatego też powyższe zasady powinny być wdrażane przez przedsiębiorców - w celu osiągnięcia możliwie najniższych poziomów karbaminianu etylu w okowitach z owoców pestkowych i okowitach z wytłoków z owoców pestkowych w perspektywie osiągnięcia docelowego poziomu wynoszącego 1 mg/l.

{"register":{"columns":[]}}