W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie wody przeznaczonej do spożycia

22.07.2021

Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie dnia 21 lipca 2021 r. stwierdził brak przydatności wody do spożycia z wodociągu Jeziorany z uwagi na obecność bakterii grupy coli i Escherichia coli w pobranych próbkach wody.

Uwaga pilny komunikat

Woda z w/w wodociągu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi  (Dz.U. z 2017 r., poz. 2294).

Administrator wodociągu został zobligowany do poinformowania konsumentów o braku przydatności wody do spożycia i zapewnienia wody o właściwej jakości z innego, zastępczego źródła. Wodociąg zaopatruje  w wodę 10 miejscowości: - Jeziorany, Jeziorany Kolonia, Kikity, Kostrzewy, Lekity, Miejska Wieś, Olszewnik, Piszewo, Pierwągi, Żardeniki - (4199 mieszkańców).

 

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nidzicy dnia 21 lipca 2021 r. stwierdził brak przydatności wody do spożycia z wodociągu Nidzica z uwagi na obecność bakterii grupy coli w pobranych próbkach wody.

Woda z w/w wodociągu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r., poz. 2294).

Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie studni zapasowej w miejscowości Waszulki o dobrej jakości wody. Wodociąg zaopatruje 
w wodę 6 miejscowości: Nidzica, Litwinki, Tatary, Robaczewo, Nibork Drugi , Piątki - (14457 osób).

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie dnia 21 lipca 2021 r. stwierdził brak przydatności wody do spożycia z wodociągu lokalnego Ośrodka Wypoczynkowego „INTER PIAST” w Kalborni z uwagi na obecność bakterii grupy coli i Escherichia coli w pobranych próbkach wody.

Woda z w/w wodociągu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r., poz. 2294).

Administrator wodociągu został zobligowany do poinformowania konsumentów o braku przydatności wody do spożycia i zapewnienia wody o właściwej jakości z innego, zastępczego źródła. Wodociąg zaopatruje  w wodę wodociąg lokalny Ośrodka Wypoczynkowego „INTER PIAST” w Kalborni.

 

Według stanu na dzień 22 lipca 2021 r. brak przydatności wody do spożycia z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne obowiązuje w następujących wodociągach zaopatrujących wyszczególnione poniżej miejscowości.

Administratorzy wodociągów zostali zobowiązani zapewnić odbiorcom wodę dobrej jakości z innego, zastępczego źródła (woda z innego wodociągu, woda butelkowana, woda z cysterny).

powiat braniewski:

  • wodociąg Długobór - brak przydatności z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody. Wodociąg zaopatruje  w wodę 3 miejscowości: Długobór, Stygajny, Łozy - (343 mieszkańców).

powiat elbląski:

  • wodociąg Tolkmicko - brak przydatności z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody. Wodociąg zaopatruje  w wodę 5 miejscowości: Tolkmicko, Janówek, Kadyny, Kikoły, Nowinka - (3256 mieszkańców);
  • wodociąg Wytwórni Wód i Napojów "Drużno" w Elblągu,  - brak przydatności z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody.

powiat gołdapski:

  • wodociąg Kolniszki - brak przydatności z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody. Wodociąg zaopatruje  w wodę 1 miejscowość: Kolniszki - (103 mieszkańców).

powiat olsztyński:

  • wodociąg Jeziorany - brak przydatności z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody. Wodociąg zaopatruje  w wodę 10 miejscowości: - Jeziorany, Jeziorany Kolonia, Kikity, Kostrzewy, Lekity, Miejska Wieś, Olszewnik, Piszewo, Pierwągi, Żardeniki - (4199 mieszkańców).

 

powiat ostródzki:

  • wodociąg lokalny Ośrodka Wypoczynkowego „INTER PIAST” w Kalborni - brak przydatności z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody.

Według stanu na dzień 22 lipca 2021 r. wodociągi z uwagi na kwestionowane parametry jakości wody zostały przełączone na zasilanie w wodę z innych wodociągów:

powiat nidzicki:

  • wodociąg Nidzica - brak przydatności z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody. Administrator wodociągu podjął decyzję o przełączeniu sieci wodociągowej na zasilanie studni zapasowej w miejscowości Waszulki o dobrej jakości wody. Wodociąg zaopatruje  w wodę 6 miejscowości: Nidzica, Litwinki, Tatary, Robaczewo, Nibork Drugi , Piątki - (14457 mieszkańców).

 

Aktualne informacje dotyczące jakości wody można uzyskać od podmiotów dostarczających wodę, ze stron internetowych urzędów gmin oraz we właściwych miejscowo Powiatowych (Granicznej) Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych.

Na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie systematycznie będą zamieszczane aktualne komunikaty dotyczące jakości wody
do spożycia.