W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja z dnia 30 października 2020 r. w sprawie wody przeznaczonej do spożycia

30.10.2020

Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piszu dnia 29 października 2020 r. stwierdził brak przydatności wody do spożycia w wodociągu Ukta. Powodem stwierdzenia braku przydatności była obecność bakterii grupy coli w pobranych próbkach wody.

Uwaga pilny komunikat

Woda z ww. wodociągu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi  (Dz.U. z 2017 r., poz. 2294).

Administrator wodociągu został zobligowany do poinformowania konsumentów o braku przydatności wody do spożycia i zapewnienia wody o właściwej jakości z innego, zastępczego źródła. Wodociąg zaopatruje w wodę 14 miejscowości: Gałkowo, Iwanowo, Kokoszka, Ładne Pole, Nowa Ukta, Osiniak-Piotrowo, Śwignajno Małe, Śwignajno Wielkie, Ukta, Wojnowo, Wólka, Wygryny, Zaneczek, Ruciane-Nida (osiedle Dybówek I i Dybówek II) (2437 osób).

 

Według stanu na dzień 30 października 2020 r. brak przydatności wody do spożycia z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne obowiązuje w następujących wodociągach. Administratorzy wodociągów zostali zobligowani zapewnić odbiorcom wodę dobrej jakości 
z innego, zastępczego źródła (woda z innego wodociągu, woda butelkowana, woda z cysterny).

 

powiat olsztyński:

  • Wodociąg Nowa Kaletka - brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli, Escherichia coli i Enterokoków.
  • Wodociąg Unieszewo - brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli,

Wodociąg zaopatruje w wodę 3 miejscowości: Unieszewo, Cegłowo, Barwiny -925 osób.

 

powiat piski:

  • Wodociąg Ukta - brak przydatności z uwagi na obecność bakterii grupy coli.

Wodociąg zaopatruje w wodę 14 miejscowości: Gałkowo, Iwanowo, Kokoszka, Ładne   Pole, Nowa Ukta, Osiniak-Piotrowo, Śwignajno Małe, Śwignajno Wielkie, Ukta, Wojnowo, Wólka, Wygryny, Zaneczek, Ruciane-Nida (osiedle Dybówek I i Dybówek II) - 2437 osób.

 

Aktualne informacje dotyczące jakości wody można uzyskać od podmiotów dostarczających wodę, ze stron internetowych urzędów gmin oraz we właściwych miejscowo Powiatowych (Granicznej) Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych. Na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie systematycznie będą zamieszczane aktualne komunikaty dotyczące jakości wody do spożycia.