W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak minęły ferie?

01.03.2023

W czasie tegorocznych ferii zimowych na Warmii i Maurach w elektronicznej bazie wypoczynku MEiN zarejestrowanych było 251 turnusów, na których wypoczywało łącznie 6326 osób. To liczby porównywalne z rokiem 2019, ostatnim przed pandemią. W poprzednich latach zimą zazwyczaj 2/3 to były półkolonie, 1/3 formy wyjazdowe (zimowiska, obozy sportowe). W bieżącym roku zauważalna była zmiana - liczba turnusów wypoczynku w miejscu zamieszkania (133) i form wyjazdowych (118) jest na zbliżonym poziomie. Na tegorocznych zimowiskach i obozach sportowych odpoczywało natomiast znacznie więcej dzieci i młodzieży niż na turnusach w miejscu zamieszkania. Wypoczywającym uczniom organizatorzy zapewnili właściwe warunki pobytu. Dbając o bezpieczeństwo uczestników Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowali 171 turnusów (przeprowadzono 233 kontrole), w 6 obiektach stwierdzili nieprawidłowości dotyczące bezpieczeństwa żywności i żywienia. W związku z zakończeniem ferii w Polsce podsumowali działania nadzorowe i edukacyjne prowadzone w województwie warmińsko-mazurskim.

dwie kobiety na nartach biegowych

Informacja z przebiegu wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w ferie zimowe 2023 roku (w okresie 16.01 – 26.02.2023 r.)

 

1.    Liczba  turnusów ogółem w elektronicznej bazie wypoczynku MEN              251
       w tym:

118 form wyjazdowych /zimowiska, obozy sportowe

133 turnusy w miejscu zamieszkania /półzimowiska/.

Uwaga – z wyżej wymienionych 8 turnusów zimowego wypoczynku zarejestrowanych
w bazie wypoczynku MEiN nie odbyło się; natomiast 2 biwaki harcerskie oraz jedno zimowisko odbyły się we wcześniejszym terminie tj. 27-31.12.2022 r.

2.    Liczba skontrolowanych turnusów                                                                      171

 

3.    Liczba uczestników wypoczynku na skontrolowanych turnusach                 6 326

       w  tym:

2834 osoby uczestniczyły w półzimowiskach,
3492 osoby wypoczywały na zimowiskach i obozach.
 

4.    Liczba kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną:  233
w tym:

przez pion higieny dzieci i młodzieży  -  170,

przez pion bezpieczeństwa żywności i żywienia  -  63
                                                   

5.    Wypoczynek niezgłoszony do Kuratorium Oświaty, tzw. dziki  - nie odnotowano.                        

 

6.    Obiekty, w których stwierdzono niewłaściwe warunki sanitarno-higieniczne
        w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia dla wypoczywających                6 
                                                      

Pracownicy pionu bezpieczeństwa żywności i żywienia skontrolowali 61stołówek w obiektach, w których odbywał się zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży (przeprowadzono 63 kontrole). W 6 obiektach całorocznie świadczących usługi hotelarskie (w powiatach: działdowskim, giżyckim, mrągowskim, olsztyńskim) stwierdzono nieprawidłowości; m.in.: zaniedbania w zakresie porządku i czystości w pomieszczeniach produkcyjnych bloku żywieniowego, niewłaściwy stan sanitarno-techniczny sufitów w magazynach i pomieszczeniu kuchni oraz półek w regałach i lodówce; stosowanie środków spożywczych po upływie terminu przydatności do spożycia oraz daty minimalnej trwałości. W ww. obiektach nakazano usunięcie nieprawidłowości, w 2 podmiotach na osoby winne zaniedbań nałożono mandaty karne, przeprowadzono 2 kontrole sprawdzające wykonanie zaleceń pokontrolnych, wydano 5 decyzji administracyjnych.
      

7.     Liczba nałożonych mandatów karnych (suma)                                                2 / 400 zł

8.   Równolegle ogólnodostępne miejsca wypoczynku były kontrolowane przez innych
pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Na przykład pracownicy Higieny Komunalnej na terenie powiatu braniewskiego skontrolowali 17 świetlic wiejskich, Gminne Centrum Kultury w Lelkowie, prowadzili monitoring jakości wody do kąpieli (basen przy MOS w Braniewie); w powiecie kętrzyńskim przeprowadzili kontrolę kompleksową obiektu basenu (przy PCE w Kętrzynie) oraz lodowiska miejskiego; z kolei w Elblągu skontrolowali wypożyczalnię łyżew oraz obiekt centrum tańca;

 

w powiecie giżyckim przeprowadzono kontrolę Parku Wodnego oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach. Przed feriami zimowymi wraz z pracownikiem Higieny Dzieci i Młodzieży - na prośbę obiektu, gdzie planowano wypoczynek - skontrolowano MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim (hala sportowo-widowiskowa, zaplecze sanitarne, pokoje hotelowe). W tym obiekcie stwierdzono nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego,
wydano decyzję administracyjną.

    

 9.  Pracownicy Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa warmińsko-mazurskiego podczas ferii zimowych w miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży przeprowadzili zajęcia edukacyjne skierowane do młodego odbiorcy (92 spotkania dla 2980 osób), udzielili także
instruktaży pracownikom kadry na odwiedzonych turnusach (58 instruktaży dla 89 osób),
przekazywali materiały edukacyjne (na miejscu lub wcześniejsza wysyłka elektroniczna do organizatora wypoczynku). Dodatkowo w okresie poprzedzającym ferie odbyły się także zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych (przedszkola, szkoły); część tych zajęć zorganizowano we współpracy z pracownikami Komend Powiatowych Policji (np. w powiecie piskim odbyło się 11 takich spotkań). Tematyka zajęć edukacyjnych: profilaktyka sezonowych chorób wirusowych; zasady bezpiecznego zachowania /zabaw na świeżym powietrzu; zasady zdrowego stylu życia, w tym odżywiania się nawadniania; zasady higieny osobistej; znaczenie higieny rąk w zapobieganiu chorobom zakaźnym; profilaktyka używania środków psychoaktywnych (e-papierosy, nowe substancje psychoaktywne, alkohol, tytoń); ograniczenie spożywania napojów energetycznych. Ponadto w czasie akcji Bezpieczne ferie 2023 na stronach internetowych/ Facebooku/ Twitterze stacji sanitarno-epidemiologicznych zamieszczono 261 postów oraz podjęto 15 działań w lokalnych mediach poświęconych zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku.

 

10. Zachorowania.

W 2023 roku podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa
warmińsko- mazurskiego nie zanotowano żadnego ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową. Odnotowano 10 zachorowań (przeziębienia, podwyższona temperatura, krótkotrwałe dolegliwości żołądkowo-jelitowe) oraz 7 wypadków/urazów (złamanie ręki, skręcenie nogi, rozcięcie głowy, uszkodzenie więzadła kolanowego,2 urazy stawu skokowego, uraz nogi).  

11. Współpraca z innymi instytucjami.
 

Kontynuowano współpracę Państwowej Inspekcji Sanitarnej z instytucjami zainteresowanymi zapewnieniem bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży.
Z przedstawicielami Policji przeprowadzono wspólnie 5 kontroli turnusów zimowego wypoczynku; ponadto – tuż przed feriami - przedstawiciele Policji wspólnie z pracownikami Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej przeprowadzili 10 zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych oraz jedno spotkanie dla rodziców uczniów szkoły ponadpodstawowej. Część kontroli wypoczynku pracownicy  Higieny Dzieci i Młodzieży przeprowadzili we współpracy z innymi działami PIS, np. z działem Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia - 40 kontroli. Z pracownikami Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w 52 miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży prowadzono działania edukacyjne, udzielano instruktaży,  przekazywano materiały edukacyjne na temat bezpiecznego wypoczynku i zachowań prozdrowotnych.

 

 

12.  Monitorowanie przebiegu wypoczynku.

Wzorem lat ubiegłych przebieg wypoczynku dzieci i młodzieży na Warmii i Mazurach jest stale monitorowany. Opracowuje się cotygodniowe meldunki dotyczące stanu sanitarnego i organizacji turnusów, które umieszczane są na stronie internetowej WSSE w Olsztynie.
 

 

13. Pracownicy  Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych naszego województwa
sprawowali nadzór nad bezpiecznymi warunkami wypoczynku dzieci i młodzieży pod względem sanitarno – higienicznym. Podczas tegorocznych ferii zimowych organizatorzy
zapewnili właściwe warunki pobytu uczniom z całego kraju wypoczywającym na Warmii i Mazurach.

{"register":{"columns":[]}}