W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wyprzedzić czwartą falę pandemii?

21.07.2021

Wariant Delta szybko narasta w Polsce – pokazują to wyniki badań, które prowadzimy w stacjach sanepidu sekwencjonując koronawirusa, powiedział Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny na konferencji w Olsztynie. Ten wariant jest dużo bardziej zakaźny czyli przenosi się na więcej osób niż dotychczasowe warianty, a to oznacza, że pod koniec wakacji może znów znacznie wzrosnąć liczba osób zakażonych. Jedynym sposobem na powstrzymanie tego wzrostu, jak zaznaczył Krzysztof Saczka, jest szybki wzrost liczby osób, które jeszcze latem zaszczepią się przeciw Covid-19.

Przed budynkiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie stoją w kolejności od strony lewej: Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny, profesor Andrzej Zieliński doradca Głównego Inspektora Sanitarnego, Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski inspektor sanitarny

Konferencja pod hasłem ”Jak wyprzedzić czwartą falę pandemii” to, według Państwowej Inspekcji Sanitarnej próba uzmysłowienia osobom, które wciąż jeszcze się nie zaszczepiły, że powinny to zrobić z wielu względów.

Obecny na spotkaniu Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski powiedział: Od tego jak szybko osoby wciąż nie zaszczepione przyjmą szczepionkę zależy przyszłość roku szkolnego, dalszego działania przedsiębiorców jesienią, sposobu funkcjonowania w pracy nas wszystkich, zdrowia najbliższych. Dlatego apeluję do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, żeby się szczepili teraz, na półmetku lata, kiedy jest jeszcze czas wyprzedzić przewidywaną kolejną falą pandemii. Wojewoda dodał też, że w naszym województwie jest wciąż za mało osób zaszczepionych do osiągnięcia odporności populacyjnej, dlatego jeszcze w lipcu i na początku sierpnia warto wykorzystać sprzyjającą aurę, żeby jesienią być bezpiecznym. Tym bardziej, że w różny sposób udostępniamy możliwości szczepień. Oprócz stacjonarnych punktów szczepień działają też mobilne, a nawet Drive Thru, wystarczy chcieć zajść na szczepienie przechodząc ulicą lub zatrzymać się jadąc samochodem.

 

Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny przypomniał, że Warmia i Mazury na początku pandemii były zieloną wyspą, cieszyliśmy się, że u nas prawie nie ma zakażeń, potem nagle staliśmy się jednym z pierwszych regionów, w którym trzeba było wprowadzić poważne obostrzenia, niestety ta sytuacja może się powtórzyć, bo jesteśmy na czwartym miejscu w Polsce, ale od końca jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych przeciw Covid-19. Jak zaznaczył Janusz Dzisko, Już nawet nie jako inspektor sanitarny, a jako mieszkaniec tego województwa chcę zaznaczyć, że mamy ponad 3000 zgonów z powodu Covid-19, nawet 1000 mieszkańców leżało z powodu tej choroby w szpitalach, wielu pacjentów w ciężkim stanie pod respiratorami i teraz tylko od nas zależy, czy ten czarny scenariusz nie powtórzy się jesienią. Prośba więc o szczepienia, dodał warmińsko-mazurski inspektor sanitarny.

Goszczący na konferencji prof. Andrzej Zieliński, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego podkreślał, że Szczepionki chronią przed bardzo ciężkim przebiegiem Covid-19 i przed zgonem. Widać to w Anglii, gdzie wzrosła liczba zakażonych, głównie wariantem Delta, ale wśród zaszczepionych nie ma zgonów. Jak dodał profesor, Tylko szczepienia i wciąż trzymanie się zasad bezpieczeństwa: noszenie maseczek nawet przez zaszczepionych, zachowywanie dystansu i dezynfekcja rąk mogą pomóc w powstrzymaniu kolejnego wzrostu zakażeń. Jeśli zależy nam na wygaszeniu pandemii, powrocie do normalnego funkcjonowania, to jak najszybciej szczepmy się.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}