W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Meldunek z przebiegu wypoczynku letniego dzieci i młodzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie 13.08 - 19.08.2022 r.
22.08.2022
Meldunek z przebiegu wypoczynku letniego dzieci i młodzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie 13.08 - 19.08.2022 r.
I. Z zakresu higieny dzieci i młodzieży
1.
Liczba funkcjonujących turnusów
274
2.
Liczba uczestników skontrolowanych turnusów
3478
3.
Liczba kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną
62
4.
Wypoczynek niezgłoszony do Kuratorium Oświaty, tzw. dziki
0
5
Niewłaściwy stan sanitarny stwierdzono na turnusach:
0
6.
Liczba nałożonych mandatów karnych (suma)
0
7.
Liczba wniosków do Kuratorium Oświaty o unieruchomienie
0
8.
Wypoczynek zorganizowany w sposób wzorowy
0
9.
Inne ważne informacje
Na dwóch turnusach odbywających się w ośrodku wypoczynkowym w powiecie olsztyńskim odnotowano u części uczestników objawy żołądkowo-jelitowe, dzieci zostały objęte opieką medyczną; przeprowadzono kompleksową kontrolę sanitarną; wszczęto postępowanie epidemiologiczne.
Pracownicy Higieny Dzieci i Młodzieży przeprowadzili część kontroli turnusów wypoczynkowych wspólnie z innymi działami Państwowej Inspekcji Sanitarnej (z Bezpieczeństwem Żywności i Żywienia - 5; z Higieną Komunalną – 1; z Promocją Zdrowia i Oświatą Zdrowotną – 21).
Pracownicy Higieny Dzieci i Młodzieży wspierają działania edukacyjne Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej mające na celu podniesienie wiedzy z zakresu zapobiegania zagrożeniom
związanym z wypoczynkiem letnim poprzez dystrybucję materiałów edukacyjnych na turnusach wypoczynku oraz przeprowadzanie instruktaży dla kadry.
II. Z zakresu bezpieczeństwa żywności i żywienia
1.
Liczba stołówek ogółem wg ewidencji
222
2.
Liczba skontrolowanych stołówek
17
3.
Liczba przeprowadzonych kontroli
17
4.
Liczba stołówek, w których odnotowano nieprawidłowości
0
5.
Liczba wydanych decyzji
3
6.
Liczba nałożonych mandatów karnych
0
III. Z zakresu promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej
1.
Liczba zajęć edukacyjnych nt. bezpiecznych i zdrowych wakacji
24
Zajęcia edukacyjne przeprowadzono na 22 turnusach wypoczynku letniego.
2.
Liczba uczestników zajęć edukacyjnych
765
uczestnicy półkolonii, kolonii, obozów – 765 osób.
3.
Tematyka zajęć edukacyjnych:
profilaktyka COVID-19,
profilaktyka chorób odkleszczowych,
profilaktyka zatruć pokarmowych,
profilaktyka zatruć grzybami,
zasady higieny osobistej, w tym higiena mycia rąk,
znaczenie wody dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka,
profilaktyka wścieklizny i bąblowicy,
profilaktyka wszawicy, owsicy, świerzbu,
profilaktyka poparzeń barszczem Sosnowskiego,
profilaktyka nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV,
zasady bezpiecznego zachowania w lesie,
zasady bezpiecznego zachowania podczas burzy, upałów i nad wodą,
profilaktyka stosowania środków psychoaktywnych,
profilaktyka palenia tytoniu,
profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową i drogą krwi.
4.
Liczba instruktaży
28
·instruktaże dla kierowników turnusów wypoczynku – 11 osób,
·instruktaże dla opiekunów/wychowawców na wypoczynku – 42 osoby.
5.
Informacje dodatkowe
Inne działania dotyczące zdrowego i bezpiecznego wypoczynku:
zamieszczono informacje merytoryczne na stronach internetowych itp.: Facebook Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie oraz Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych (12 stacji – 51 postów); strony internetowe/ Instagram/Twitter PSSE (7 wpisów);
w trakcie prowadzonych działań adresatom przekazywano materiały edukacyjne (na 1 turnusie wypoczynku) oraz przesłano materiały do 10 turnusów wypoczynku letniego;
prowadzono stoiska informacyjno-edukacyjne podczas lokalnych imprez:
a) „Kręci mnie bezpieczeństwo – Bezpieczne wakacje nad wodą” w Mrągowie we współpracy z Komendą Policji dla 50 uczestników, 16.08.2022 r.;
b) XI Festiwal Kultury Mazurskiej w Sorkwitach pow. mrągowski dla 50 uczestników, 14.08.2022 r.