W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie 04.01-17.01.2021 r.

20.01.2021

Podsumowanie działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie 04.01-17.01.2021 r.

Uwaga pilny komunikat

1.

Liczba funkcjonujących turnusów zgodnie z elektroniczną bazą wypoczynku

 

 • 65 turnusów w miejscu zamieszkania (półzimowisk),
 •  1 forma wyjazdowa (obóz sportowy).

2.

Liczba uczestników skontrolowanych turnusów

 

 • 903 osoby uczestniczyły w półzimowiskach,
 • 33 osoby wypoczywały na obozie sportowym w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku

3.

Liczba kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, w tym:

 

 • kontrole przeprowadzone przez pion higieny dzieci i młodzieży - 23

 

 • kontrole  przeprowadzone przez pion bezpieczeństwa żywności i żywienia  - 13

4.

Wypoczynek niezgłoszony do Kuratorium Oświaty, tzw. dziki

 

W powiecie ostródzkim odnotowano funkcjonowanie 1 turnusu w obiekcie okazjonalnie wykorzystywanym do wypoczynku, które nie został zarejestrowany w elektronicznej bazie wypoczynku. Obóz sportowy dla 33 osób zorganizował klub sportowy z Warszawy. W omawianym obiekcie przeprowadzono kontrole sanitarne i nie stwierdzono żadnych uchybień higienicznych (zarówno w zakresie warunków mieszkalnych, utrzymania higieny, jak i warunków żywienia). O funkcjonowaniu turnusu bez rejestracji poinformowano Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty.

5.

Niewłaściwego stanu sanitarnego nie stwierdzono na żadnym turnusie  (w zakresie warunków mieszkalnych i warunków do utrzymania higieny)

6.

Niewłaściwego stanu sanitarnego w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia – nie stwierdzono

7.

Liczba nałożonych mandatów karnych (suma)                                                       

8.

Inne ważne informacje

 

 • Tegoroczne  ferie zimowe w Polsce odbyły się w jednym terminie dla wszystkich dzieci i młodzieży czyli w okresie: 04.01 – 17.01.2021 r. Ze względu na sytuację epidemiczną wypoczynek mógł się odbywać wyłącznie w postaci półkolonii dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego lub klas sportowych w szkołach ogólnodostępnych.
 • W elektronicznej bazie wypoczynku MEN na terenie dziesięciu powiatów województwa warmińsko-mazurskiego zarejestrowano 65 półkolonii czyli turnusów zorganizowanych w miejscu zamieszkania uczniów. Przed rozpoczęciem ferii zimowych w ww. bazie na terenie naszego województwa ogółem planowano organizację 77 turnusów, jednak ze względu na obowiązujące obostrzenia 10 spośród nich nie mogło się odbyć (6 turnusów w formie wypoczynku wyjazdowego oraz 4 półkolonie, które miały funkcjonować w obiektach pływalni/basenu), ponadto organizatorzy 2 półkolonii zrezygnowali z ich prowadzenia.
 • Odnotowano funkcjonowanie 1 obozu sportowego w obiekcie oświatowym, którego organizator nie dopełnił formalności rejestracyjnych w bazie wypoczynku MEN. Turnus odbył się we właściwych warunkach sanitarno-higienicznych.
 • W celu zapewnieniem bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży kontynuowano współpracę Państwowej Inspekcji Sanitarnej z Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty, z którym kontaktowano się w sprawie organizacji niezarejestrowanego wypoczynku w obiekcie oświatowym okazjonalnie wykorzystywanym do wypoczynku. Ponadto udzielono kuratorium informacji na temat warunków sanitarno-higienicznych podczas innego turnusu także odbywającego się na terenie powiatu ostródzkiego.
 • Pracownicy  Higieny Dzieci i Młodzieży we współpracy z działem Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia przeprowadzili 8 kontroli wypoczynku; natomiast z pracownikami Promocji Zdrowia i Opieki Zdrowotnej – wspólne działania na 2 turnusach. Działania edukacyjne  promujące zdrowy tryb życia, profilaktykę zasad higieny oraz wzmożonego reżimu sanitarnego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 podczas tegorocznych ferii ograniczyły się do przesłania organizatorom wypoczynku materiałów edukacyjnych (pocztą elektroniczną) oraz przeprowadzenia 4 zajęć edukacyjnych na dwóch turnusach wypoczynku.
 • 17 stycznia br. zakończyły się tegoroczne ferie zimowe dla wszystkich uczniów w kraju.