W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie 15.01-25.02.2024 r.

26.02.2024

Podsumowanie działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie 15.01-25.02.2024 r.

Uwaga pilny komunikat

1.

Liczba funkcjonujących turnusów zgodnie z elektroniczną bazą wypoczynku

263

 

  • 137 turnusów w miejscu zamieszkania (półzimowiska),
  • 126 form wyjazdowych (zimowiska, obozy sportowe).

 

2.

Liczba uczestników na 192 skontrolowanych turnusach

6728

 

  •  2876 osób uczestniczyło w półzimowiskach,
  •  3852 osoby wypoczywały na zimowiskach i obozach.

 

3.

Liczba kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną

241

 

  • kontrole  przeprowadzone przez pion higieny dzieci i młodzieży  - 185,
  • kontrole przeprowadzone przez pion bezpieczeństwa żywności i żywienia – 56.

 

4.

Wypoczynek niezgłoszony do Kuratorium Oświaty, tzw. dziki

1

5.

Niewłaściwego stan sanitarnego w pomieszczeniach mieszkalnych i odbywania zajęć nie stwierdzono na żadnym turnusie

0

6.

Niewłaściwy stan sanitarny w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia stwierdzono w 3 obiektach całorocznie świadczących  usługi hotelarskie (w powiecie giżyckim, mrągowskim, nowomiejskim).

3

 

Stwierdzono m.in. wykorzystywanie pomieszczeń niezgodnie z przeznaczeniem, brak do wglądu lub nieprzestrzeganie procedur GMP/GHP, niewłaściwy stan sanitarno-techniczny części sprzętu i wyposażenia,  niewłaściwy stan higieniczny urządzeń chłodniczych oraz szafy na czyste naczynia, środki spożywcze po upływie terminu przydatności do spożycia, brak zapewnionych warunków do higienicznego mycia i osuszania rąk. W omawianych obiektach nakazano usunięcie nieprawidłowości, w jednym podmiocie na osobę winną zaniedbań nałożono mandat karny; po usunięciu nieprawidłowości i kontroli sprawdzającej - wydano 2 decyzje umarzające
postępowanie administracyjne.

 

7.

Liczba nałożonych mandatów karnych (suma)                                                       

1/200zł

8.

Inne ważne informacje

 

 

  • Kontynuowano współpracę Państwowej Inspekcji Sanitarnej z instytucjami zainteresowanymi zapewnieniem bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży. Z przedstawicielami Policji przeprowadzono wspólnie 3 kontrole turnusów zimowego wypoczynku; ponadto tuż przed feriami oraz podczas zimowego wypoczynku przedstawiciele Policji wspólnie z pracownikami Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej przeprowadzali zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży (w powiatach: braniewskim, ełckim, giżyckim, węgorzewskim). Dodatkowo w Giżycku przeprowadzono jednodniową akcję „Odpowiedzialny sprzedawca – Pozory mylą, dowód nie” w ramach współpracy PSSE Giżycko
    z Komendą Powiatową Policji oraz Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej (wizytacje sklepów pod kątem przestrzegania zakazu sprzedaży nieletnim alkoholu, tytoniu, napojów energetycznych). Z kolei do Kuratorium Oświaty w Olsztynie – Delegatura w Ełku przesłano informację na temat turnusu, który odbywał się bez zgłoszenia do elektronicznej bazie wypoczynku MEN.

     
  • Część kontroli turnusów zimowego wypoczynku pracownicy  Higieny Dzieci i Młodzieży przeprowadzili we współpracy z innymi działami PIS, np. z działem Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia - 22 kontrole, z Higieną Komunalną – 3. Z kolei z pracownikami Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w 57 miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży  prowadzono działania edukacyjne, udzielano instruktaży,  przekazywano materiały edukacyjne na temat bezpiecznego wypoczynku oraz zachowań prozdrowotnych.
     
  • Pracownicy Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa warmińsko-mazurskiego podczas ferii zimowych w 107 miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży przeprowadzili zajęcia edukacyjne skierowane do młodego odbiorcy (107 spotkań, dla 3194 wypoczywających), udzielili także instruktaży pracownikom kadry na odwiedzonych turnusach, przekazywali materiały edukacyjne. Dodatkowo tuż przed feriami lub podczas ich trwania w 49 innych placówkach (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, biblioteki, domy kultury, kluby, placówki opiekuńczo-wychowawcze) odbyły się 73 zajęcia edukacyjne dla 2556 uczestników. Tematyka zajęć edukacyjnych: profilaktyka sezonowych chorób wirusowych np. grypa, COVID-19 (w tym propagowanie szczepień); zasady bezpiecznego zachowania /zabaw na świeżym powietrzu; propagowanie zdrowego stylu życia oraz wzmacnianie odporności organizmu (racjonalne odżywianie, nawadnianie organizmu, prawidłowy ubiór, aktywność fizyczna); zasady higieny osobistej; znaczenie higieny rąk w zapobieganiu chorobom zakaźnym; profilaktyka używania środków psychoaktywnych (e-papierosy, nowe substancje psychoaktywne, alkohol, tytoń); ograniczenie spożywania napojów energetycznych poprzez wskazanie ich szkodliwego działania na młody organizm. Część zajęć edukacyjnych zorganizowano we współpracy z pracownikami Komend Powiatowych Policji.

 

  • Inne działania Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej: 1/ nagrano kolejny odcinek programu telewizyjnego z cyklu „Nasze Zdrowie” na temat bezpiecznych i zdrowych wakacji zimowych (emisja w TVP3 Olsztyn; dostęp również na internetowym kanale telewizyjnym: www.warmiamazury.tv); 2/ w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych stacji sanitarno-epidemiologicznych zamieszczono 270 wpisów dotyczących zasad zdrowego wypoczynku oraz działań stacji sanitarno-epidemiologicznych związanych z wypoczynkiem zimowym; 3/ udzielono trzech wywiadów (2 radiowe, 1 telewizyjny); 4/ prowadzono sześć punktów informacyjno-edukacyjnych dla łącznie 820 odbiorców: podczas 5 imprez zorganizowanych w trzeciej dekadzie stycznia ( „Dzień Medyczny” w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu; w Hali Sportowej OSiR w Gołdapi; w Galerii Brama Mazur w Ełku; w Ełckim Centrum Kultury; w Iławskim Centrum Kultury) oraz 1 stoiska zorganizowanego 2 lutego br. przez Oddział NFZ w Olsztynie.
     
  • Poza turnusami wypoczynkowymi zostały skontrolowane przez pracowników Higieny Komunalnej także inne ogólnodostępne miejsca, z których mogli korzystać wypoczywający (np. w powiecie  braniewskim skontrolowano świetlicę wiejską oraz prowadzono monitoring jakości wody do kąpieli w basenie; w powiecie kętrzyńskim skontrolowano obiekty basenu oraz lodowiska; z kolei w Elblągu – wypożyczalnię łyżew; w powiecie nowomiejskim – ośrodek sportu i rekreacji; w Piszu - lodowisko oraz pływalnię miejską).

 

  • W elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na sezon zimowy 2023/2024 zarejestrowano 275 turnusów zimowego wypoczynku, większość z nich odbyła się podczas ferii dla wypoczywających z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Najwięcej z nich funkcjonowało w powiatach: olsztyńskim, elbląskim, giżyckim i ełckim. Trzy zimowiska odbyły się podczas ferii świątecznych, tj. pod koniec grudnia 2023 r.; natomiast 9 zarejestrowanych turnusów nie odbyło się (prawdopodobnie z powodu braku chętnych).

 

  • Pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych  naszego województwa sprawowali nadzór nad bezpiecznymi warunkami wypoczynku dzieci i młodzieży pod względem sanitarno-higienicznym. Podczas tegorocznych ferii zimowych organizatorzy  zapewnili właściwe warunki pobytu uczniom wypoczywającym na Warmii i Mazurach.

 

{"register":{"columns":[]}}