W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzuć palenie!

19.11.2020

„Rzucenie palenia jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką każdy może zrobić dla własnego zdrowia” – to słowa, które powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Pomyśl o tym dziś, 19.11.2020 r. to Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Palący się tradycyjny papieros, a na nim znak zakazu "Stop"

Pamiętaj o tym, że uzależnienie od nikotyny można leczyć. Jeśli sam nie masz wystarczających sił, sięgnij po pomoc lekarzy lub specjalistów, którzy wiedzą jak pomóc wyjść z nałogu.

  • Organizowane są programy lecznicze, często przy poradniach specjalistycznych (kardiologicznej, pulmonologicznej, zdrowia psychicznego, uzależnień), gdzie prowadzona jest psychoterapia oparta na elementach terapii behawioralnej. Pacjenci otrzymują podstawowe informacje jak walczyć z głodem psychicznym nikotyny, niepokojem ruchowym, bezsennością, tyciem.
  • W leczeniu farmakologicznym obecnie najczęściej są proponowane:

- preparaty nikotyny pod różną postacią np. gum do żucia, aerosolu, plastrów przezskónych. Powolne (kilka tygodni), stopniowe zmniejszanie dawki nikotyny istotne łagodzi objawy zespołu abstynencyjnego.
- Leki zmniejszające głód psychiczny nikotyny. Leki te powinny być zalecane wyłącznie przez lekarzy.
- W medycynie niekonwencjonalnej zalecana jest również akupunktura.

 

Nie ma bezpiecznych dla zdrowia wyrobów tytoniowych lub nikotynowych. Elektroniczne papierosy nie są zdrowszym zastępstwem tradycyjnego papierosa.

Każdy rok palenia skraca życie o prawie trzy miesiące.

Rzuć palenie! Nie truj siebie i innych!

https://www.kbpn.gov.pl

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}