W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień FAS

09.09.2021

9 miesięcy ciąży, to czas, kiedy kobieta pod żadnym pozorem nie powinna pić alkoholu. Jeśli jednak matka w czasie ciąży używa alkohol, to naraża dziecko na FAS - alkoholowy zespół płodowy. Prenatalna ekspozycja dziecka na alkohol powoduje przede wszystkim uszkodzenie mózgu i tworzących się narządów wewnętrznych.

grafika z napisem po lewej stronie "Alkohol zajmuje pierwsze miejsce wśród substancji szkodliwych, wywołujących uszkodzenie mózgu i niedorozwój płodu. Prawdopodobieństwo uszkodzenia mózgu jest tym większe, im częściej i więcej alkoholu". Po prawej stronie zdjęcie brzucha ciężarnej kobiety. a przy brzuchu dłoń trzymająca kieliszek wina, na którym jest nałożony znak zakazu.

Dzieci, które w okresie prenatalnym były poddawane działaniu alkoholu, mogą mieć różne trudności rozwojowe:

  • upośledzenie uczenia się często pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego,
  • opóźnienie rozwoju mowy,
  • zaburzenia w komunikacji językowej,
  • zaburzenia myślenia przyczynowo-skutkowego,
  • nadpobudliwość.

 

W uświadamianiu skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka ma obchodzony 9 września Światowy Dzień FAS.

Bardzo ważna jest także wiedza młodzieży - przyszłych rodziców o zagrożeniach zdrowotnych wywołanych przez używanie substancji psychoaktywnych.

O zespole alkoholowym płodu (FAS)  młode osoby dowiadują się między innymi podczas udziału w programie edukacyjnym „Ars, czyli jak dbać o miłość”.

Program ten kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a celem jego realizacji jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

Więcej informacji na stronach:

https://www.gov.pl/web/gis/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc--nowoczesna-edukacja-dla-mlodziezy-z-akresu-profilaktyki-uzaleznien

http://szkolenia-zdrowiewciazy.imw.lublin.pl/

http://www.fasd.org.pl/

Zdjęcia (2)