W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Oddział Higieny Radiacyjnej

W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 i brakiem w tym okresie szkoleń i egzaminów dla osób ubiegających się o nadanie ww. uprawnień, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji. Zasady nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia zostały określone w art. 7 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe.

1. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ww. uprawnienia są nadawane, po spełnieniu przez wnioskodawcę określonych w powyższej ustawie wymagań, przez Głównego Inspektora Sanitarnego w drodze decyzji administracyjnej na okres 5 lat.

2. Jednocześnie należy wskazać, że kwestia wydłużenia uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w związku z zaistniałą sytuacją została zawarta w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020r., poz. 695).

Zgodnie z art. 15zzzzn pkt 1 ww. ustawy uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej, o których mowa w art. 7 ust. 3 lub 5 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe, których ważność upłynęła w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo upływa w okresie obowiązywania stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, zachowują ważność przez okres kolejnych 9 miesięcy od dnia upływu terminu ich ważności.

Zadania Oddziału Higieny Radiacyjnej:

1. Sprawowanie nadzoru w zakresie higieny radiacyjnej, tj. ochrony pracowników, pacjentów i populacji przed promieniowaniem jonizującym stosowanym w celach medycznych oraz ochrony pracowników i populacji przed polem elektromagnetycznym pochodzącym od źródeł pola-EM pracujących w zakresie częstotliwości od 0 do 300 GHz.
 


2. Opracowywanie decyzji nakazowych w związku z naruszeniem wymagań z zakresu higieny radiacyjnej.


3. Prowadzenie postępowania administracyjnego w związku z wnioskami o wydanie decyzji zezwalających wykonywanie działalności związanej z narażeniem polegającej na uruchomieniu medycznych pracowni rentgenowskiej oraz na uruchomieniu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące w zastosowaniach medycznych, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 623).


4.Opracowanie decyzji zezwalających wykonywanie działalności związanej z narażeniem polegającej na uruchomieniu medycznych pracowni rentgenowskiej oraz na uruchomieniu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące w zastosowaniach medycznych, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 623).


5.Prowadzenie postępowania administracyjnego w związku z wnioskami o wydanie zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej lub diagnostyki związanej z podawaniem pacjentom produktów radiofarmaceutycznych zgodnie z art. 33q ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 623).


6.Prowadzenie postępowania administracyjnego w związku z wnioskami o wydanie opinii wymaganej do wydania przez Głównego Inspektora Sanitarnego zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii i leczenia za pomocą produktów radiofarmaceutycznych zgodnie z art. 33p ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 623).


7.Opracowanie zgód na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej lub diagnostyki związanej z podawaniem pacjentom produktów radiofarmaceutycznych oraz opinii wymaganej do zgody Głównego Inspektora sanitarnego na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii i leczenia za pomocą produktów radiofarmaceutycznych zgodnie z art. 33d i e ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 623).


8. Prowadzenie postępowania wyjaśniającego w przypadku otrzymania powiadomienia o przekroczeniu dawki granicznej promieniowania jonizującego przez personel obsługujący urządzenia wytwarzające promieniowanie jonizujące w celach medycznych.


9. Poświadczanie świadectw eksportowych na produkty rolno-spożywcze pochodzenia niezwierzęcego eksportowanych do krajów spoza Unii Europejskiej.


10. Konsultacja dla Oddziału Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego dokumentacji projektowej pracowni rentgenowskich w zakresie ochrony radiologicznej.


11. Prowadzenie ewidencji (baz danych) jednostek podlegających nadzorowi, bazy danych urządzeń radiologicznych i bazy źródeł pola-EM.


12. Uczestnictwo w realizacji zadań wynikających z ustawy – Prawo atomowe oraz z porozumienia zawartego pomiędzy Głównym Inspektorem Sanitarnym a Prezesem Państwowej Agencji Atomistyki w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego na terenie województwa podkarpackiego.

 

{"register":{"columns":[]}}