W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trzymaj Formę!

W tym roku przygotowaliśmy  wirtualną  odsłonę znanych dotychczas materiałów w formie filmów czy prezentacji, a także wykłady, które szczególnie  dla nowych  realizatorów przybliżą zagadnienia dotyczące aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. 

Materiały dostępne pod adresem:

https://drive.google.com/drive/folders/1p5BP9b_BudeB3h39l8zaWddDg_VPWKJI?usp=sharing

 

Ogólnopolski program edukacyjny "TRZYMAJ FORMĘ!"


Otyłość jest jednym z większych wyzwań globalnych XXI wieku. Niektóre źródła  naukowe mówią już o epidemii, a nawet pandemii otyłości.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się.

Problem otyłości dotyczy również dzieci i młodzieży, u których w ostatnich latach obserwuje się stały wzrost liczby osób otyłych. Dzieciństwo i dojrzewanie są okresem krytycznym w rozwoju otyłości. Do zwiększonego przyrostu masy ciała dochodzi zwykle około 8 roku życia i w późniejszym wieku większość dzieci utrzymuje masę ciała na tym samym poziomie w okresie dojrzewania.

Państwowa Inspekcja Sanitarna we współpracy z Polską Federacją Producentów Żywności realizuje Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” – program propagujący zdrowy styl życia, promujący zbilansowane odżywianie oraz aktywnością fizyczną.


Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.


Działania podejmowane podczas realizacji programu zmierzają do zwiększenia świadomości uczestników programu dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.

 

Celami szczegółowymi programu są:

  • pogłębienie wiedzy o znaczeniu prawidłowo zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka,

  • kształtowanie postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią, jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną,

  • dostarczenie wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych i umiejętności korzystania z nich.
     

Realizacja programu oparta jest na metodzie projektu, która dla młodych ludzi stanowi ciekawe wyzwanie i szanse współpracy z innymi. Udział w programie pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Pozwala wspólnie osiągnąć założony cel, wpływa na proces zdobywanie nowej wiedzy oraz doświadczenia, a także pozwala wykształcić umiejętność radzenia sobie z zagadnieniem problemowym.

Program skierowany jest do uczniów klas V – VIII szkół podstawowych.
 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie programu Trzymaj Formę!.

Na potrzeby realizacji programu przygotowano materiały, które zapewniają szybki dostęp do niezbędnej w trakcie realizacji programu wiedzy.

 

 

Informacji udziela wojewódzki koordynator programu - Dorota Gibała dorota.gibala@wsse.rzeszow.pl  oraz pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia powiatowych stacji sanitarno epidemiologicznych województwa podkarpackiego.

Materiały

Założenia Realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego pt. „Trzymaj Formę!” w latach 2018 - 2021
zalozeniaTF.pdf 0.05MB
Założenia szczegółowe
Zalozenia-szczegolowe.pdf 0.08MB
Poradnik dla nauczycieli
Poradnik​_dla​_nauczycieli.pdf 100.79MB
Scenariusze zajęć
Scenariusze​_zajęć.pdf 105.73MB
Prezentacja dla uczniów
Prezentacja-dla-uczniow.pdf 19.81MB
Broszura dla uczniów
Broszura-dla-uczniow.pdf 4.99MB
Ulotka dla rodziców
Ulotka-dla-rodzicow.pdf 4.96MB