W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uzyskiwanie zezwolenia na uruchomienie pracowni rentgenowskiej i/lub na uruchomienie i stosowanie aparatu rentgenowskiego w celach medycznych

Odpowiedzialność za prawidłowy stan ochrony radiologicznej w jednostce stosującej urządzenia radiologiczne, w tym także aparaty rentgenowskie w celach medycznych spoczywa na kierowniku jednostki organizacyjnej stosującej źródło promieniowania jonizującego. Wewnętrzny nadzór nad stanem ochrony radiologicznej w jednostce stosującej źródła promieniowania jonizującego w celach medycznych sprawuje osoba posiadająca uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej nadawane przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Korzystanie ze źródeł promieniowania jonizującego w celach medycznych związane jest z koniecznością uzyskania w pierwszej kolejności, pozytywnej opinii sanitarnej właściwego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dotyczącej możliwości instalacji urządzenia radiologicznego w jednostce.

Opinię sanitarną Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydaje po analizie dokumentacji projektowej pomieszczeń pracowni rentgenowskiej, w szczególności projektu osłon stałych radiologicznych opracowanej zgodnie z Polską Normą PN-86/J-80001. Przeprowadzone w projekcie obliczenia potwierdzają, że istniejące lub planowane osłony zabezpieczą personel obsługujący źródła promieniowania jonizującego, jak również osoby z ogółu ludności przebywające w sąsiedztwie źródeł przed otrzymanie dawki większej od dopuszczalnej. Powyższe wyliczenia nabierają szczególnego znaczeniu w przypadku instalacji aparatów rentgenowskich w budynkach mieszkalnych. Obliczenia osłon stałych są każdorazowo weryfikowane pomiarami dozymetrycznymi po instalacji źródła promieniowania jonizującego przed wydaniem zezwolenia na stosowanie aparatu rentgenowskiego.

Zezwolenie na uruchomienie pracowni rentgenowskiej (jeśli jest konieczne) oraz zezwolenie na uruchomienie i stosowanie aparatów rentgenowskich w celach medycznych wydaje Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej. Druk wniosku na uruchomienie pracowni rentgenowskiej i/oraz na uruchomienie i stosowanie aparatu rentgenowskiego w celach medycznych do pobrania (wniosek o wydanie zezwolenia.docx). 

Do wniosku należy dołączyć dokumenty wykazane na stronie trzeciej wniosku, w zależności od zakresu, jakiego dotyczy wniosek.

Wniosek podpisany przez inspektora ochrony radiologicznej i kierownika jednostki organizacyjnej ubiegającej się o wydanie w/w zezwolenia, należy złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta lub przesłać na adres Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, 35-959 Rzeszów, ul. Wierzbowa 16.

Czynności kontrolne przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, przed wydaniem zezwolenia, skupiają się wokół oceny warunków pracy źródła i personelu oraz potwierdzenia spełnienia obowiązujących zasad ochrony radiologicznej.

Urządzenia radiologiczne, przed ich dopuszczeniem do eksploatacji, muszą legitymować się pozytywnymi wynikami testów kontroli jakości parametrów technicznych (testami odbiorczymi / akceptacyjnymi), a w przypadku zamiaru rozpoczęcia działalności bezpośrednio po uzyskaniu zezwolenia, także pozytywnymi wynikami testów specjalistycznych.

Art. 33j ustawy Prawo atomowe nakłada na jednostkę ochrony zdrowia obowiązek prowadzenia ewidencji urządzeń radiologicznych, aktualizowanej nie rzadziej niż co  3 miesiące, a zawierająca informacje określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w Krajowej Bazie Urządzeń Radiologicznych. Wychodząc naprzeciw załączamy kartę urządzenia radiologicznego mogącą spełniać m.in. element wspomnianej wyżej ewidencji.

 

 

Materiały

Wniosek o wydanie zezwolenia na uruchomienie pracowni rtg i stosowanie aparatu rtg
Wniosek-o-wydanie-zezwolenia-Rzeszow​_-​_VI​_2022.doc 0.06MB
karta​_urz​_radiologicznego
karta​_urz​_radiologicznego​_-​_08-2022.doc 0.14MB
{"register":{"columns":[]}}