W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zapisane w naszej pamięci

Grafika przedstawia rozsypane puzzle

Materiały

Wspomnienia Romana Kraszewskiego - nauczyciela teorii, pierwszego absolwenta Szkoły
wsp​_krasz.pdf 0.54MB
Wspomnienia Dominika Rutkowskiego - nauczyciela klasy altówki
wsp​_rutk.pdf 1.05MB
Wspomnienia Stanisława Sadłowskiego - nauczyciela klasy wiolonczeli, dyrektora Szkoły
wsp​_sadł.pdf 0.92MB
Wspomnienia Danuty Rodziewicz - nauczyciela języka poslkiego i filozofii, dyrektora Szkoły
wsp​_rodz.pdf 0.35MB
Wspomnienia Stanisława Sadłowskiego o Dominiku Rutkowskim i Barbary Rutkowskiej (nauczyciela klasy skrzypiec) o Stanisławie Sadłowskim
wsp​_rutkowska.pdf 1.32MB

Wspomnienie o Antonim Huebnerze

Szczecin może poszczycić się jedną z najnowocześniejszych szkół muzycznych w Polsce. Mieści się ona przy ul.Staromłyńskiej 13, w byłym Pałacu Wolkenhauera. Młodzież kształcąca się w tej placówce ma do dyspozycji znakomicie wyposażone, funkcjonalne pomieszczenia - prócz sali koncertowej, dwie sale kameralne, salę do rytmiki, fitness. Tworzyli ją od podstaw Halina Nowacka-Durnaś, pianistka, Wacław Piotrowski, muzykolog, skrzypek i filozof oraz Antoni Huebner.

Niedawno Książnica Pomorska wzbogaciła się o archiwalia rodzinne Jadwigi i Antoniego Huebnerów, wybitnych szczecińskich pedagogów. Jadwiga Huebner, matematyczka, była założycielką i dyrektorką powojennego Liceum dla Dorosłych. Antoni Huebner, pedagog muzyczny, kompozytor, kierował średnią Szkołą Muzyczną w Szczecinie w latach 1953 -1967. Część pamiątek przekazała Małgorzata Prokop-Paczkowska, dziennikarka i polityczka. Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej zatytułowanego "Wspomnienie".

W reportażu Anny Kolmer i audycji Agaty Rokickiej wzięli udział między innymi: Małgorzata Prokop-Paczkowska, Lucjan Bąbolewski, Cecylia Judek, Tomasz Jabłecki, Ludwika Mitkiewicz, Waldemar Cieślok, Barbara Rutkowska.

Archiwalia rodzinne Huebnerów w Książnicy Pomorskiej

17 grudnia 2018 r., Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, przekazano archiwalia rodzinne Jadwigi i Antoniego Huebnerów, zasłużonych szczecińskich pedagogów. Jadwiga Huebner byłą dyrektorem powojennego Liceum dla Dorosłych, a Antoni Huebner to pedagog muzyczny i kompozytor, który kierował Średnią Szkołą Muzyczną w Szczecinie.

Pierwszą partię darów do zasobów Książnicy Pomorskiej przekazali Tomasz Jabłecki, nauczyciel muzyki i regionalista oraz Małgorzata Prokop-Paczkowska - dziennikarka.
Huebnerowie przyjechali do Szczecina wczesną jesienią 1945 roku - wspomina Cecylia Judek z Książnicy Pomorskiej. - I pani Jadwiga Huebner, matematyczka, zakłada Liceum dla Dorosłych dla młodzieży, której wojna zabrała młodość. Antoni Huebner jest twórcą podwalin szkolnictwa muzycznego.
Dokumenty i rękopisy Antoniego Huebnera przywiózł z Choszczna Tomasz Jabłecki.

- Jestem autorem pracy magisterskiej o panu Antonim Huebnerze, stąd też częsta bytność u państwa Huebnerów. Traktowany byłem przez nich jak syn - mówi Jabłecki.
Rodzinne pamiątki po Huebnerach są częścią mojej rodziny - mówi Małgorzata Prokop-Paczkowska - mam w domu ich pamiątki z czasów przedwojennych, szkolnych, studiów, dyplomy, różnego rodzaju legitymacje, zdjęcia.

Kolejne partie pamiątek po Huebnerach trafią do Książnicy Pomorskiej już na początku przyszłego roku.

Wspomnienie o Janie Waraczewskim

Zawsze miałem pod górę i musiałem ciężko pracować. Wszystko to co osiągnąłem, to osiągnąłem nie szkołą, a samodzielną pracą. Nie mam przecież studiów, nikt nie uczył mnie dyrygować i nikt nie uczył mnie bardzo szerokiego spektrum o muzyce 

– tak jeszcze niedawno w reportażu "Żarłem muzykę" – mówił Jan Waraczewski. W sobotę Filharmonia Szczecińska poinformowała o śmierci znakomitego skrzypka i koncertmistrza. Był założycielem i dyrygentem popularnej w latach 70. orkiestry "Lekka kawaleria" oraz inicjatorem budowy nowej siedziby filharmonii w Szczecinie. W 2016 roku został odznaczony Medalem za Zasługi dla Szczecina. Swoje największe pasje, czyli muzykę i żeglarstwo, łączył tworząc cykl koncertów "Muzyka na Wodzie". W pamięci muzyków i pracowników filharmonii pozostanie jako kochający muzykę, charyzmatyczny lider orkiestry, ale także dobry, pełen ciepła i życzliwości człowiek. Jan Waraczewski miał 69 lat.

Muzyka - dzisiaj ją smakuje, ale był czas w jego życiu, gdy pożerał ją łakomie, chcąc osiągnąć jak najwięcej. Ponoć nigdy nie marzył, by być solistą. Zespół, załoga, orkiestra - to był jego żywioł. Charyzmatyczny, pełen pasji, zakochany w swoim mieście skrzypek zrobił wiele dla środowisk, światów, w których się porusza. Jednym z nich jest sala koncertowa, drugim - woda, po której żegluje na swojej Marimbie. Jak mówią: najlepszy żeglarz wśród muzyków, najlepszy muzyk wśród żeglarzy. Jan Waraczewski jest bohaterem reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny "Żarłem muzykę".

"Jestem Rakowa" - reportaż (o Barbarze Rutkowskiej)

Rak bywa bezlitosny, ale coraz częściej, dzięki profilaktyce, nowym lekom czy technikom operacyjnym udaje się wygrać z chorobą nowotworową. W wielu przypadkach staje się po prostu schorzeniem przewlekłym, z którym można żyć nawet 20 lat i więcej.

O swojej pracy zawodowej, chorobie , a także pracy wolontariusza muzycznego opowiada Barbara Rutkowska -skrzypaczka, która przez wiele lat była koncertmistrzem w Filharmonii Szczecińskiej.

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}