W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

ARIA w aplikacjach mobilnych

ARIA (od angielskiego Accessible Rich Internet Applications) opisuje specyficzne atrybuty, które można dodać do znaczników HTML, aby dokładniej informować użytkowników technologii asystujących o stanach, rolach i właściwościach elementów stron internetowych i aplikacji.

W kontekście aplikacji mobilnych natywnych (czyli takich, które stworzono dla konkretnego systemu operacyjnego), które nie są tworzone z wykorzystaniem technologii HTML, znaczniki WAI-ARIA nie mają zastosowania. Jednak dla części atrybutów WAI-ARIA można wskazać alternatywne metody, które pełnią podobną funkcję.

Ogólnie omawiamy ten temat w artykule ARIA (jako jeden z tematów o elementach, które tworzą dostępność cyfrową).

Informacje o obiekcie

Android

W systemie Android możesz zdefiniować cechy dostępności obiektu za pomocą:

Aktywne regiony

Android

Aktywny region to element interfejsu aplikacji mobilnej, który automatycznie zgłasza poprzez czytnik ekranu każdą zmianę swojej zawartości. Jeśli zawartość jest aktualizowana, użytkownicy czytnika TalkBack będą o tym wiedzieć bez konieczności przeładowania aktywnego widoku.

setLiveRegion — użyj tej metody, aby oznaczyć region, w którym informacje aktualizują się w czasie rzeczywistym. Alternatywnie możesz również użyć metody ViewCompat.setAccessibilityLiveRegion: ustaw wartość:

  • "none" — jeśli TalkBack nie powinien zgłaszać zmian w tym widoku;
  • "polite" — jeśli TalkBack powinien ogłaszać zmiany w tym widoku, ale nie przerywając działania użytkownika;
  • "assertive" — jeśli TalkBack powinien przerywać trwającą mowę, aby natychmiast ogłosić zmiany w tym widoku.

Przykład

<Text accessibilityLiveRegion="polite">Sprawdź wynik</Text>


Logotypy związane z finansowaniem projektu, w ramach którego powstał ten artykuł – Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Europejski Fundusz Społeczny

{"register":{"columns":[]}}