W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jak samodzielnie zbadać dostępność cyfrową strony internetowej?

Możesz samodzielnie badać dostępność cyfrową strony internetowej. Na poziomie podstawowym badania potrzebujesz jedynie umiejętności korzystania z Internetu i wiedzy na co zwrócić uwagę. Tę wiedzę zebraliśmy w Liście kontrolnej. Podpowiada ona co i jak sprawdzić, aby ocenić stan dostępności cyfrowej strony internetowej. Wskazaliśmy w niej także jakie umiejętności musi mieć osoba wykonująca badania na 3 poziomach szczegółowości badania.

Co pozwala zbadać lista kontrolna?

Lista kontrola jest narzędziem do samodzielnego badania strony internetowej pod kątem jej dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami.

Przy jej pomocy możesz ocenić czy strona internetowa jest zgodna ze standardami WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines 2.1) i z  ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Kiedy korzystać z listy kontrolnej?

Nie zawsze możesz zlecić badania dostępności cyfrowej ekspertowi (audytorowi dostępności), a informacji z takiego badania potrzebujesz np. do  opracowania deklaracji dostępności. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest samodzielne badanie w oparciu o przygotowaną przez nas Listę kontrolną.

Pamiętaj jednak, że w ewentualnych sytuacjach spornych tylko opinia eksperta ds. dostępności będzie uznana za wiążącą.

Listę kontrolną przygotowaliśmy jako pomoc dla podmiotów publicznych, które mają prawny obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej stron internetowych, wynikający ze wspomnianej ustawy. Możesz z niej jednak skorzystać także przy badaniu strony niebędącej własnością podmiotu publicznego.

Pytania i poziomy badania w liście kontrolnej

Lista kontrolna jest zbiorem pytań, które pozwalają wykryć zdecydowaną większość problemów dostępnościowych na stronie internetowej. Przy każdym z pytań opisaliśmy co musisz zrobić, żeby udzielić na dane pytanie odpowiedzi.

Pytania z listy kontrolnej podzieliliśmy na 3 poziomy. Dostosowaliśmy je do wiedzy i umiejętności osoby wykonującej badanie:

  1. poziom podstawowy – do jego wykonania wystarczy Ci podstawowa umiejętność korzystania ze stron internetowych,
  2. poziom średni – do jego wykonania potrzebujesz wiedzy o tworzeniu stron internetowych i podstawowej umiejętności korzystania z programów do testowania dostępności, w tym czytników ekranu,
  3. poziom zaawansowany – do jego wykonania potrzebujesz dogłębnej wiedzy technicznej, w tym znajomości języków skryptowych oraz umiejętności posługiwania się różnymi technologiami asystującymi.

 

Nie zawsze musisz odpowiadać na wszystkie pytania z listy kontrolnej. Przykładowo, do oceny, że strona nie jest zgodna z WCAG 2.1 i ustawą wystarczy, że znajdziesz błąd na poziomie podstawowym. Jednak dopiero odpowiedzenie na pytania z wszystkich poziomów pozwala w pełni ocenić dostępność cyfrową badanej strony internetowej.

Materiały

Lista kontrolna do badania dostępności cyfrowej strony internetowej - wersja 2.2
Lista​_kontrolna​_do​_badania​_dostępności​_cyfrowej​_stron​_www​_-​_wersja​_22.docx 0.12MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.01.2023 12:52 Jakub Dębski
Pierwsza publikacja:
04.02.2020 12:09 Adam Pietrasiewicz
{"register":{"columns":[]}}