W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kształtuj swoje zużycie energii i obniżaj rachunki!

24.04.2023

Nowoczesne technologie i rozwiązania systemowe, takie jak inteligentne liczniki energii, czy własne instalacje wytwarzające prąd z odnawialnych źródeł (OZE) z korzystnym systemem rozliczania nadwyżek energii wprowadzanych do sieci energetycznej w połączeniu z przydomowymi magazynami energii, pozwalają na duże oszczędności. Dzięki nim możesz świadomie kształtować pobór energii, co z kolei zwiększa efektywność Twoich codziennych działań. Masz też wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do powietrza.

Miej_wpływ_na_swoje_zużycie_energii_panorama

Wykorzystuj informacje o zużyciu energii - inteligentne liczniki energii

Jeśli chcesz efektywnie zarządzać energią i swoimi rachunkami, musisz wiedzieć dokładnie, kiedy i ile energii zużywasz.

Sprzymierzeńcem oszczędzania energii i domowych finansów jest digitalizacja sektora energetycznego. Już teraz wiele osób posiada inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii, które zastąpiły ich dotychczasowe odpowiedniki. Do końca 2028 r. będą one zainstalowane u co najmniej 80 proc. gospodarstw domowych.[1] Z kolei w przydomowych instalacjach OZE standardem jest licznik dwukierunkowy, który informuje ile energii wyprodukowaliśmy, a także ile jej pobraliśmy. Dzięki takim urządzeniom masz dokładne informacje o tym, kiedy i ile energii zużywasz. Ułatwi Ci to analizowanie i efektywne zarządzanie jej poborem. To także możliwość skomunikowania liczników z urządzeniami domowymi, co z kolei otworzy nowe możliwości zarządzania. Dodatkową korzyścią będzie rozliczanie się za energię według rzeczywistego zużycia, a nie na podstawie prognozowanych wyliczeń zużycia.

Sam wytwarzaj prąd - zostań prosumentem

Jeśli chcesz mieć większą niezależność energetyczną i wpływać na wysokość rachunków za prąd, a jednocześnie zatroszczyć się o środowisko, zainwestuj we własne źródło OZE!

Dziś najatrakcyjniejsza pod wieloma względami jest energia wytwarzana z instalacji OZE. Dzięki specjalnym programom wsparcia oraz coraz niższym cenom technologii, z roku na rok wzrasta liczba osób decydujących się na tego typu inwestycję we własnym domu. Przy podejmowaniu decyzji bardzo duże znaczenie ma także zwiększająca się świadomość ekologiczna. Instalacje prosumenckie[2] lub inaczej - mikroinstalacje prosumenckie, szczególnie te produkujące energię ze słońca, szybko zaskarbiły sobie zainteresowanie odbiorców -  w 2015 r. było ich ok. 4 tys., na koniec 2021 r. - prawie 850 tys. Na koniec 2022 r. w Polsce było już ponad 1,2 mln takich mikroinstalacji[3], z czego ponad 99 proc. to mikroinstalacje PV, których łączna moc zainstalowana wyniosła ponad 9 GW. W 2022 roku wytwórcy energii w mikroinstalacjach prosumenckich wprowadzili do sieci dystrybucyjnych prawie 5,7 TWh energii. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 r.[4]

Posiadanie własnej instalacji OZE daje poczucie większej autonomii energetycznej, wpływania na wysokość rachunków za prąd, a także jest wyrazem troski o jakość środowiska, w którym żyjemy. Mając jednak na uwadze technologię tych urządzeń (nie pracują, gdy nie świeci słońce) oraz konstrukcję sieci niskiego napięcia, do których są przyłączone, a które nie są przystosowane do odbioru dużych mocy z generacji OZE[5] (instalacje wyłączają się, gdy w sieci jest zbyt duże napięcie z generacji OZE), zapewnienie ciągłości dostaw energii do naszych domów wymaga dodatkowych rozwiązań.

Dlatego niezbędne są coraz lepsze technologie umożliwiające magazynowanie wytworzonej energii (w bateriach lub cieple) oraz jej możliwie dużą autokonsumpcję. Umożliwia to nowy system (net-billing[6]) rozliczania nadwyżki energii wyprodukowanej w instalacji prosumenckiej.

Decyduj, kiedy skonsumujesz własny prąd – przydomowe magazyny energii

Zainstaluj przydomowy magazyn energii, a będziesz mógł decydować, czy chcesz oddawać do sieci nadwyżki energii wyprodukowanej w Twojej instalacji OZE, czy chcesz z niej korzystać wtedy, kiedy jej potrzebujesz (np. wieczorami).

Przydomowe magazyny energii zapewniają ciągłość dostaw energii, gdy instalacje nie pracują oraz zwiększają efektywność wykorzystania źródeł OZE, gdy te pracują z najwyższą mocą. Dzięki nim masz możliwość zarządzania swoją energią i decydowania, czy chcesz oddawać nadwyżki energii do sieci, czy z niej korzystać wtedy, kiedy potrzebujesz. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest odciążenie sieci niskiego napięcia, a i tym samym poprawa stabilności funkcjonowania Twojej instalacji.

Warto w nie zainwestować, gdy myślisz o zainstalowaniu własnego źródła energii. W ramach 5 edycji Programu „Mój Prąd”, oprócz dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, będziesz mógł uzyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na dodatkowe elementy, takie jak przydomowe magazyny energii, powietrzne i gruntowe pompy ciepła oraz kolektory słoneczne na ciepłą wodę. Łącznie dotacja z NFOŚiGW na wszystkie elementy może wynieść nawet 58 tys. zł.

Korzystnie rozliczaj energię – nowoczesne rozwiązanie: net-billing

W nowym systemie net-billing pobieraj energię z sieci, gdy ceny są niskie[7], a wprowadzaj, gdy są wysokie. Wynagrodzenie i należności będą rozliczane na specjalnym koncie prosumenckim, prowadzonym przez sprzedawców energii (spółki obrotu).

Net-billing ma na celu obniżenie rachunków za energię elektryczną w gospodarstwie domowym prosumenta. Zakłada odrębne rozliczenie wartości (w złotówkach), a nie ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z tej sieci, w oparciu o wartość energii ustaloną wg ceny giełdowej – ceny z Rynku Dnia Następnego[8]. Rozliczenie za energię przeprowadza się z wykorzystaniem indywidualnych kont tzw. „kont prosumenckich”, które prowadzą sprzedawcy energii. Wynagrodzenie za energię wprowadzoną do sieci przekazywane jest na to konto prosumenta, z którego pobierane będą też należności za zakupioną energię z sieci dystrybucyjnej.

Nowy system zachęca prosumentów do większej autokonsumpcji energii oraz reagowania na bodźce cenowe w celu pobierania jej wtedy, kiedy jest tańsza. Pozwala tym samym mieć bezpośredni wpływ na kształtowanie swojego zużycia energii, co przekłada się na obniżenie wysokości rachunków za energię elektryczną. Pobierasz energię z sieci, gdy ceny są niskie, a wprowadzasz do sieci, gdy są wysokie. Dzięki najnowszym technologiom nie musisz sprawdzać cen energii i podejmować decyzji o włączeniu, czy wyłączeniu instalacji. To będzie wykonywane automatycznie.

Jako prosument możesz także skorzystać z ulg podatkowych (ulga termomodernizacyjna) czy dofinansowania w ramach programów dotacyjnych jak np. „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, co zapewni opłacalność inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne.

 

[1] Zgodnie z harmonogramem instalacji inteligentnych liczników w gospodarstwach domowych zawartym w Ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1093).

[2] Prosument to aktywny odbiorca energii, który - oprócz odbierania i konsumowania energii – sam ją wytwarza w przydomowej instalacji, w tzw. mikroinstalacji.

[4] Tamże.

[5] Więcej na stronie Urzędu Regulacji Energetyki w artykule pt. Fotowoltaika: dlaczego panele wyłączają się w słoneczne dni?

[6] Wprowadzony nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2376).

[7] Cena energii pobieranej z sieci jest określona w taryfie przedsiębiorstwa elektroenergetycznego.

[8] Do 30 czerwca 2024 r. energia będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego, natomiast od 1 lipca 2024 r. wartość energii wprowadzonej do sieci będzie ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego.

Logo MKiŚ

 

sfinansowano z nfoś

 

Logo URE

 

 

{"register":{"columns":[]}}