W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Morze EKStra możliwości

27.09.2018

Każdy młody człowiek, który chciałby włączyć się w działania solidarnościowe od dziś może dołączyć do bisko 60 000 chętnych, już zarejestrowanych w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia za pomocą portalu młodzi ludzie i organizacje wymienili ponad 147 000 wiadomości dotyczących udziału w projektach na rzecz innych w krajach uczestniczących w programie. Możliwości, które otwiera Europejski Korpus Solidarności są ogromne – na wszystkie działania nowego programu Komisji Europejskiej do 2020 rok przewidziano budżet wysokości 376 milinów euro. Jeszcze w tym roku na wyjazd młodych ludzi Unia Europejska przeznaczy ponad 44 miliony euro.

Europejski Korpus Solidarności to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Celem programu jest zwiększenie zaangażowania młodych ludzi i organizacji w działania solidarnościowe. Program daje młodzieży wyjątkowe możliwości rozwijania umiejętności interpersonalnych, zdobywania nowej wiedzy, doświadczenia zawodowego i podnoszenia swoich kwalifikacji.

Nowy program edukacyjny zainaugurował w grudniu 2016 roku Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Europejski Korpus Solidarności zbudowany jest z trzech filarów – każdy z nich stanowi inny rodzaj działania oferowanego młodzieży w wieku od 18 do 30 lat. Działania te są odpowiedzią na potrzeby współczesnej Europy. Zaprojektowane są tak, by wszyscy, którzy chcą pomagać innym, uczyć się i rozwijać, a także zdobywać doświadczenia mogli znaleźć odpowiedni dla siebie projekt. Program skierowany jest również do organizacji, które mogą gościć wolontariuszy, pracowników i stażystów, a także wspierać młodzież w realizacji projektów lokalnych.

Europejski Korpus Solidarności oferuje możliwość zaangażowania się w różne działania.

Projekty Wolontariatu to działania, które są już znane z Programu Erasmus+. Młodzież ma szansę na wyjazd zagranicę, gdzie może spędzić maksymalnie 12 miesięcy. Program oferuje również krótsze działania grupowe oraz możliwość realizacji projektu w Polsce. Organizacje mogą zaprosić do współpracy wolontariuszy, którzy włączą się w codzienną pracę instytucji.

Charakterystyka:

Długość pobytu wolontariuszy: 2-12 miesięcy

Zasięg geograficzny: kraje UE, Kraje Partnerskie

Finansowanie w ramach projektu: zakwaterowanie, wyżywienie, kieszonkowe, koszty podróży, ubezpieczenie, wsparcie językowe, koszty organizacyjne

Drugi filar Europejskiego Korpusu Solidarności stanowią Staże i miejsca pracy. To możliwość, która pozwala młodym ludziom zdobyć doświadczenie  zawodowe, postawić pierwsze kroki na drodze kariery. Pracę bądź staż w organizacjach i instytucjach związanych z sektorem solidarnościowym można rozpocząć nie tylko w kraju, lecz także zagranicą. Firmy mogą zyskać pracowników lub stażystów oraz dofinansowanie niektórych kosztów związanych z ich pobytem.

Charakterystyka:

Długość pobytu pracownika/stażysty: 2-12 miesięcy

Zasięg geograficzny: kraje UE

Finansowanie w ramach projektu: koszty podróży, ubezpieczenie, wsparcie językowe, koszty organizacyjne, dodatek relokacyjny

Projekty Solidarności to działania skierowane do osób i organizacji, które widzą potrzebę zmiany otaczającego je środowiska. Dofinansowanie tego rodzaju projektu umożliwia realizację działań w lokalnej społeczności. Celem tych projektów jest włączenie młodzieży w działania lokalne, zaktywizowanie i wsparcie młodych ludzi we współpracy z mieszkańcami oraz innymi organizacjami.

Charakterystyka:

Długość projektu: 2-12 miesięcy

Zasięg geograficzny: Polska

Dofinansowanie: Koszty zarządzania projektem, koszty wsparcia, koszty nadzwyczajne

Wielowymiarowość Europejskiego Korpusu Solidarności gwarantuje, że każdy młody człowiek będzie miał okazję sprawdzić się w różnych obszarach społecznych aktywności. Udział w jednym działaniu nie wyklucza możliwości zaangażowania się w projekt innego działania.

W Polsce programem zarządza Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji pełniąca rolę Narodowej Agencji Europejskiego Korpusu Solidarności. Przewodnik po programie oraz wnioski o dofinansowanie dostępne są na stronie www.eks.org.pl. Pierwszy termin składania wniosków o dofinansowanie na wszystkie działania Europejskiego Korpusu Solidarności już 16 października 2018 r. (do godziny 12.00).

Europejskiego Korpusu Solidarności w liczbach

  • 90% środków Europejskiego Korpusu Solidarności przeznaczone będzie na Projekty Wolontariatu i Projekty Solidarności10% na staże i miejsca pracy
  • 20% środków Korpusu będzie przeznaczone na działania krajowe
  • Do końca 2020 roku na finansowanie działań Korpusu przewidziano 376,5 mln euro, w tym w 2018 roku  44,25 mln euro
  • Na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności zarejestrował się już ponad 60 000 uczestników. Dołącz do nich! https://europa.eu/youth/SOLIdARity_pl
  • Uczestnicy Korpusu będą mogli realizować działania solidarnościowe w kraju i poza jego granicami przez okres od 2 do 12 miesięcy
  • 11 czerwca 2018 Komisja Europejska przedstawiła również propozycję budżetu dla Europejskiego Korpusu Solidarności po 2020. Zaplanowano ponad 1.26 mld euro, które umożliwia udział 350 000 młodych osób

Więcej informacji, formularze wniosków: www.eks.org.pl

Materiały

zainaugurował
www.eks.org.pl
https://europa.eu/youth/SOLIdARity_pl
www.eks.org.pl

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}