W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie quizu wiedzy o niepodległej oraz konkursu poezji „MYŚMY WCIĄŻ DO NIEPODLEGŁEJ SZLI…”

27.11.2018

Koszulka zawierająca wydrukowaną nazwę konkursu

Na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego został zorganizowany przez Stowarzyszenie Delta finał Quizu wiedzy o Niepodległej i konkursu poetyckiego Myśmy Wciąż do Niepodległej szli… 

Podsumowanie konkursu było ostatnim etapem projektu, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021. Do konkursu zgłosiło się blisko 400 czteroosobowych drużyn (quiz historyczny) z terenu całej Polski, zaś w jego części poetyckiej wpłynęło prawie 2400 wierszy.

Część historyczna

Finał zgromadził 10 najlepszych drużyn na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów i tyle samo w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Drużyny walczące o ufundowane przez Ministra Edukacji Narodowej nagrody musiały zmierzyć się z niełatwym testem oraz z grą terenową, wymagającą od uczestników zarówno wiedzy jak i orientacji oraz umiejętności logicznego myślenia, a także pracy zespołowej pod presją czasu. Zakres tematyczny obejmował całość historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem dążeń niepodległościowych w wieku XIX i w początkach wieku XX, oraz kultury i sztuki w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Uczestnicy swą wiedzą historyczną zadziwili nawet jurorów konkursu.

Wyniki z części historycznej 

Część poetycka

Autorzy wierszy mieli możliwość zaprezentowania swoich utworów na scenie w Bałtowskim Zapiecku. Wystąpiło w sumie trzydziestu finalistów (zaprezentowanych zostało 10 wierszy w każdej kategorii wiekowej). O przydziale ufundowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nagród decydowało trzyosobowe jury. Młodzi artyści mieli swobodę w wyborze sposobu prezentacji i pokazali na scenie dużą wrażliwość, pomysłowość i umiejętności wokalne.

Wyniki z części poetyckiej 

Fotoralacja z finału