W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020 – konferencja ministra edukacji i przedstawicieli samorządów

11.07.2019

Dziś, 11 lipca odbyła się konferencja prasowa Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego z udziałem przedstawicieli samorządów – powiatu białostockiego oraz stalowowolskiego i miasta Chełm. Tematem spotkania była rekrutacja do do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020.

Konferencja 11 lipca 2019 r.

Prezentacja z dzisiejszej konferencji

– Szkoły średnie przygotowały ponad 830 tys. miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Łącznie to ponad 100 tys. więcej miejsc w skali kraju niż uczniów. To oznacza, że każdy uczeń w Polsce znajdzie miejsce w szkole – podkreślił minister Dariusz Piontkowski. – W moim rodzinnym Białymstoku absolwentów szkół jest około 4,5 tys., a władze miasta przygotowały łącznie tych miejsc łącznie 8,5 tys. Czyli prawie dwa razy tyle. To wynika z tego, że spodziewają się tego, że część młodych ludzi z okolicznych miejscowości będzie chciała uczyć się w Białymstoku – dodał minister.

Poinformował również, że jest już po rozmowie z ministrem finansów, która dotyczyła zwiększenia środków na podwyżki dla nauczycieli.

– Podwyżki będą mogły być wypłacane od 1 września. Ustawa mówi, że między 1, a 30 września z wyrównaniem od 1 września. Tak więc pieniądze są zagwarantowane, subwencja w ramach przesunięć w budżecie zostanie zwiększona – zaznaczył minister.

Podczas konferencji przedstawiciele władz samorządowych podkreślali, że są przygotowani na przyjęcie uczniów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w ramach rekrutacji 2019/2020. W Chełmie przygotowano 2 635 miejsc dla 1 114 absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.

– W Chełmie jest 500 wolnych miejsc, 2600 miejsc ogółem. Nie ma żadnego problemu, jesteśmy po kolejnym etapie rekrutacji – podkreślił prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Starosta Stalowej Woli odniósł się do sytuacji w swoim regionie. Poinformował, że w powiecie liczba absolwentów w roku szkolnym 2019/2020 wynosi 1837. Przygotowano dla nich 1 948 miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Dodatkowo zaznaczono, że utworzone zostały 153 oddziały na rok szkolny 2019/2020. Dla porównania w ubiegłym roku były 130, a w roku szkolnym 2006/2007 – 188. 

– Z wielką nadzieją czekałem na ten czas, kiedy ten rocznik zawita do naszych szkół. Ratujemy pracę nauczycielom, zapewnimy sobie większe finanse, bo pieniądze idą za uczniem, a tym samym będziemy mogli realizować swój plan nauczania – wskazywał Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Powiat białostocki reprezentował wicestarosta Roman Czepe. Podczas swojego wystąpienia podkreślał, że w I etapie rekrutacji do szkół zakwalifikowano 312 absolwentów szkół ponadpodstawowych i gimnazjalnych. Liczba wolnych miejsc, które pozostają do dyspozycji uczniów to 397.

W trakcie konferencji Dorota Kondratiuk, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach poinformowała jak wygląda sytuacja w jej szkole.

– Czekamy na ten zwiększony nabór i jesteśmy zadowoleni, mając przygotowanych ponad 240 miejsc. Do tej pory przyjęliśmy 173 uczniów – podkreśliła dyrektor ZSM w Łapach.

Dyrektor Dorota Kondratiuk dodała, że w ubiegłorocznej rekrutacji przygotowano dla absolwentów 120 miejsc w szkole.

Minister Dariusz Piontkowski przypomniał, że obecnie jesteśmy w trakcie I etapu rekrutacji na rok szkolny 2019/2020.  

– Uczniowie mogli zgłaszać się nawet do kilkudziesięciu szkół i to powoduje zakłócenie informacyjne. Nie wiadomo ile z nich może zakończyć swoją rekrutację w pierwszym etapie. Dopiero za kilka tygodni część dowie się gdzie może aplikować. Taka sama sytuacja pojawiała się w poprzednich latach – zaznaczył minister edukacji.

Przypomnijmy, że wczoraj, 10 lipca br. w gmachu MEN odbyła się konferencja prasowa dotycząca oświaty w Warszawie. 

Wideo