W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udanych wakacji i bezpiecznych podróży!

22.06.2023

Jutro zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego weekendu wakacyjnego i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

Autostrada A2 i Obwód Utrzymania Autostrady

Co się zmieniło od wakacji 2022? Kalendarium istotnych zmian i nowe odcinki dróg

2023 r.

Od 2 czerwca 2023 r. można już korzystać z węzła Łomża Zachód na skrzyżowaniu budowanej drogi ekspresowej S61 z obecną DK61. Udostępniliśmy tym samym ponad 7-kilometrowy odcinek ekspresówki Łomża Południe - Łomża Zachód. Kierunek na północ (Stawiski - Ełk – Budzisko) pozostaje zamknięty, do czasu uzyskania przejezdności całej obwodnicy Łomży. 

Od 28 kwietnia 2023 r. pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem można już poruszać się z prędkością 140 km/h po pełnoprawnej autostradzie A1. Zakończyliśmy nie tylko wszystkie prace na tym ponad 24-kilometrowym odcinku, ale także wieloletni proces budowy autostrady A1 w Polsce. To drogowy kręgosłup kraju łączący Trójmiasto z granicą Czech a także z dużymi miastami w sąsiedztwie tej trasy, krzyżujący się z autostradami A2 i A4 oraz innymi drogami. Autostrada A1 to większości dwujezdniowa i dwupasowa droga, a od Tuszyna do Częstochowy oraz na kilku krótszych odcinkach w woj. śląskim trzypasowa trasa. 28 kwietnia 2023 r. udostępniliśmy do ruchu obie jezdnie drogi ekspresowej S7 pomiędzy węzłami Lesznowola i Tarczyn Południe. Tym samym połączyliśmy funkcjonujące już odcinki S7 od strony Warszawy i Grójca. Dwujezdniową drogą dojedziemy do położonej blisko 230 km dalej granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego. Udostępniliśmy węzeł Złotokłos, a na sąsiednich odcinkach pełną funkcjonalność zyskały węzły Lesznowola oraz Tarczyn Południe.  

25 kwietnia 2023 r. zakończyły się prace przy budowie blisko 13-kilometrowej obwodnicy Praszki w ciągu DK45.  Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewnia komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie ponadregionalnej drogi łączącej województwa wielkopolskie, opolskie i śląskie. Obwodnica odciążyła z ruchu tranzytowego dotychczasowe ciągi DK42 i DK45 w centrum Praszki, dając jednocześnie alternatywę w doborze najdogodniejszej trasy przejazdu dla ruchu lokalnego.

2022 r.

22 grudnia 2022 r. międzynarodowy szlak transportowy Via Baltica połączył Polskę i Litwę. Tego dnia udostępniliśmy kierowcom 24-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 Suwałki - Budzisko. Oddany do ruchu odcinek oprócz tego, że łączy Polskę z Litwą, wydłuża także wcześniej oddane do użytku części S61. Kierowcy mogą już korzystać z prawie 70-kilometrowego fragmentu Via Baltiki w standardzie drogi ekspresowej od węzła Kalinowo do granicy z Litwą. 

22 grudnia 2022 r. zakończyły się również zasadnicze roboty na budowie drogi ekspresowej S5 ze Świecia do Bydgoszczy. Po wprowadzeniu stałej organizacji ruchu na tym ponad 22-kilometrowym odcinku możemy przejechać w ekspresowym tempie całą S5, ok. 370 km, od autostrady A1 w Nowych Marzach omijając Bydgoszcz i Poznań do Wrocławia. 21 grudnia 2022 r. zakończyły się prace na budowie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu drogi krajowej nr 15. Dzięki tej inwestycji kierowcy omijają miejscowość od wschodu drogą o długości około 18 km. 21 grudnia 2022 r. udostępniliśmy także do ruchu drogę ekspresową S6 między węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack. Od początku października kierowcy korzystali z fragmentu od Bożepola Wielkiego do Strzebielina, a od grudnia ubiegłego roku do ich dyspozycji jest w sumie już ok. 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej, która pozwala ominąć Rumię, Redę i Wejherowo. 

Od 20 grudnia 2022 r. kierowcy mogą korzystać z drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo – Wirwajdy, czyli kontynuacji obwodnicy Ostródy w ciągu DK16. Łączna ich długość to ponad 12 km i razem stanowią ciąg drogi ekspresowej będący częścią docelowego przebiegu S5 na odcinku Grudziądz (A1) - Ostróda (S7). 

12 listopada 2022 r. nastąpiła długo wyczekiwana przez kierowców jadących na Podhale chwila. Tego dnia udostępniliśmy tunel pod górą Luboń Mały w ciągu S7 Lubień - Rabka-Zdrój. Połączyliśmy tym samym oddane wcześniej nowe odcinki Zakopianki. Pomiędzy Myślenicami i Rabką-Zdrój kierowcy mają do dyspozycji ok. 32 km drogi ekspresowej. 

28 października 2022 r. oddano do ruchu obwodnicę Wałbrzycha zrealizowaną wspólnie przez Gminę Wałbrzych i GDDKiA. Nowa, sześciokilometrowa trasa w ciągu DK35 to wielka zmiana komunikacyjna dla całej lokalnej aglomeracji, która poprawiła przepustowość w Wałbrzychu. 

15 września 2022 r. otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie rozbudowanego do parametrów autostrady dawnego odcinka DK18 między węzłami Żary Zachód i Iłowa. Prace budowlane trwają jeszcze na trzech pozostałych odcinkach o łącznej długości 50 km:   

  • granica państwa w Olszynie - Żary,  
  • Iłowa - granica województw lubuskiego i dolnośląskiego,  
  • granica województw lubuskiego i dolnośląskiego - Golnice.  

Wszystkie mają zostać ukończone jesienią tego roku. 

13 września 2022 r. oddaliśmy do ruchu odcinek drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Ełk Południe o długości 23,3 km. To drugi z trzech odcinków drogi ekspresowej S61 realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, który został zakończony. Tym samym nową S61 można przejechać 65 km od okolic Łomży pod Ełk. 

30 sierpnia 2022 r. udostępniliśmy do ruchu fragment południowego wylotu z Warszawy w kierunku Krakowa, Kielc i Radomia, po udostępnieniu kolejnego odcinka, Lesznowola - Tarczyn Północ w kwietniu br., połączył się z istniejącą już S7 w kierunku Krakowa. 

26 sierpnia 2022 r. udostępniliśmy do ruchu ostatni kilometr drugiej jezdni drogi ekspresowej S5 w okolicy węzła Świecie Zachód w Przechowie. To oznacza, że kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu, już na całym odcinku pomiędzy węzłami Nowe Marzy i Świecie Południe.  

Tegoroczne wakacje i... kolejne kilometry nowych dróg

Już wiemy, co zmieniło się na drogach krajowych od ostatnich wakacji. Ale budowy wciąż trwają - jedne się rozpoczynają, a inne zaraz będą się kończyć. To dobra informacja dla kierowców, bo oznacza kolejne kilometry nowych dróg. Sprawdźmy zatem, co przyniosą nam wakacyjne miesiące.  

W okresie wakacyjnym planowane są oddania do ruchu m.in. drugiej jezdni na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17 (5,4 km), blisko 25-kilometrowej obwodnicy Olesna w ciągu S11, ostatni fragment obwodnicy Łodzi w ciągu S14 od węzła Aleksandrów Łódzki do DK91 (14,5 km), S61 pomiędzy węzłami Ełk Południe i Kalinowo o długości blisko 23 km. 

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Korzystne warunki pogodowe nie zwalniają kierowców z zachowania ostrożności na drodze. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu wakacyjnego.  

Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy - oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą.  

Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę!    

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Szczególnie w podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu, gdy woda miesza się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu. To właśnie wtedy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem. W trakcie jazdy pamiętajmy o przerwach i nawadnianiu organizmu.    

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112) i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.   

Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.    

Jeżeli wskutek zdarzenia powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.  

Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą. Dlatego przed ruszeniem w trasę warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy. Na pewno przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Robiąc przerwę w trasie, nie zostawiajmy w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz! 

Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy. 

Wakacyjne ograniczenia w ruchu dla pojazdów powyżej 12t

Ograniczenia te oznaczają zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na drogach publicznych na obszarze całego kraju w wakacyjne weekendy, zaczynając od jutra:  

  • piątek w godzinach 18 - 22, 
  • sobota w godzinach 8 - 14, 
  • niedziela w godzinach 8 - 22, 

oraz 

  • 14 sierpnia 2023 r. w godzinach 18 - 22,   
  • 15 sierpnia 2023 r. w godzinach 8 - 22.  

Utrudnienia i remonty? Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Okres wakacyjny to czas wypoczynku i przerwy od pracy. Jednak z uwagi na warunki atmosferyczne, dla drogowców to szczyt sezonu budowlanego, dlatego prace idą pełną parą. Wiele nowych dróg budowanych jest po nowym śladzie i tam roboty budowlane wykonywane są z dala od istniejących dróg. Część prac jest jednak wykonywana na istniejącej sieci. To wiąże się z czasową organizacją ruchu, pewnymi ograniczeniami i utrudnieniami dla kierowców.  

Wykonawcy zostali zobowiązani przez GDDKiA do minimalizacji utrudnień w weekendowych szczytach komunikacyjnych. Dotyczy to również działań związanych z bieżącym utrzymaniem sieci m.in. koszenia traw, o czym już pisaliśmy

Planujesz wakacyjną podróż samochodem lub motocyklem po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Te i wiele innych informacji znajdziesz pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.  

Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko

Podróżując autem, również „produkujemy” śmieci. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się ich, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają je na poboczu drogi. W ten sposób odpady „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg.  

Ważnym obowiązkiem GDDKiA jest utrzymywanie czystości w obrębie zarządzanych dróg. Patrole służby drogowej monitorują nasze trasy całą dobę. Niestety podczas objazdów zauważamy duże ilości śmieci, które wyrzucane są z samochodów. To nie tylko śmieci „wyprodukowane” podczas podróży, ale również odpady wielkogabarytowe czy nawet gruz wyrzucany w pasie drogowym. 

Jedynie przez dwa tygodnie w okresie długiego weekendu majowego pracownicy firm utrzymaniowych porządkowali otoczenie dróg administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zebrali w tym czasie ponad 500 ton śmieci, z czego niespełna 30 proc. odpadów pochodziła z koszy na terenie MOP-ów i parkingów. Te dane są zatrważające. 

W 2022 roku na utrzymanie czystości m.in. pasa drogowego, parkingów oraz MOP GDDKiA wydała ok. 80 mln zł. I tak koszt utrzymania czystości dróg w jednym województwie i tylko w jednym roku może sięgać nawet blisko 16 mln zł! Takie koszty musieliśmy ponieść w woj. mazowieckim. Równie wysokie koszty blisko 12 mln zł ponieśliśmy w woj. podlaskim i ok. 11 mln zł w województwie dolnośląskim. Najmniej kosztowało to nas (wszystkich!) w woj. opolskim 506 tys. zł i w woj. podkarpackim 515 tys. zł.   

Szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj: 

Bądź na bieżąco z naszymi inwestycjami. Obserwuj GDDKiA w mediach społecznościowych

Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych - Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn i Youtube. Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się na naszych inwestycjach i nie chcesz, żeby ominęła Cię jakaś istotna informacja, dołącz do niemal 120 tys. osób, które obserwują nas w mediach społecznościowych GDDKiA. 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}