W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

11.02.2020

Minister Marek Gróbarczyk wziął udział w uroczystościach 10 lutego 2020 roku z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej Zaślubiny Polski z Morzem

Podczas uroczystości prezydent RP Andrzej Duda odsłonił tablice upamiętniające gen. Józefa Hallera oraz Antoniego Miotka, kaszubskiego działacza niepodległościowego, polityka i jednego z głównych organizatorów uroczystości zaślubin Polski z morzem w 1920 roku.

W kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Zwieńczeniem obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem była uroczystość w Porcie Rybackim w Pucku, gdzie odbyła się ceremonia odnowienia zaślubin Polski z morzem, podczas której minister Marek Gróbarczyk złożył kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

Sto lat temu, 10 lutego 1920 r. w Pucku, gen. Józef Haller dokonał aktu zaślubin Polski z Bałtykiem. Symboliczny gest wrzucenia pierścienia do wód Morza Bałtyckiego wieńczył przejmowanie Pomorza przez żołnierzy Frontu Pomorskiego.

Zdjęcia (8)