W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Brexit

W dniu 31 stycznia 2020 roku Zjednoczone Królestwo przestało być państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Zgodnie z zapisami umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE, w dniu
1 lutego 2020 roku rozpoczął się okres przejściowy, który ma trwać do 31 grudnia 2020 roku. W tym czasie Wielka Brytania będzie nadal stosować unijne prawo, ale nie będzie już reprezentowana w instytucjach UE. W trakcie okresu przejściowego UE
i Zjednoczone Królestwo powinny wynegocjować warunki, które określą kształt ich relacji po 31 grudnia 2020 roku. Okres przejściowy ma również służyć obywatelom oraz przedsiębiorstwom jako czas na dostosowanie się do zmian. Okres przejściowy może zostać jednokrotnie przedłużony o rok lub dwa lata, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę przed 1 lipca 2020 r.

W marcu 2020 roku Zjednoczone Królestwo i Komisja Europejska, która reprezentuje państwa członkowskie UE, rozpoczęły negocjacje dotyczące kształtu przyszłej współpracy pomiędzy stronami. Ustalono, że negocjacje będą składać się 8-10 rund negocjacyjnych, w ramach których równolegle pracować będzie 11  tematycznych zespołów, spośród których jeden jest dedykowany problematyce rybołówstwa.

Zakończenie okresu przejściowego istotnie wpłynie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i w Unii Europejskiej. Proces toczących się negocjacji z uwagą powinni śledzić szczególnie przedsiębiorcy zaangażowani bezpośrednio na brytyjskim rynku (importerzy
i eksporterzy), a także podmioty uczestniczące w międzynarodowych łańcuchach dostaw powiązanych z rynkiem brytyjskim.

Szczegółowa odpowiedź na pytanie: jak bardzo zmieni się sytuacja europejskich przedsiębiorców nie jest obecnie możliwa i uzależniona jest od ostatecznego kształtu negocjacji. Należy jednak mieć świadomość, że warunki współpracy gospodarczej po zakończeniu okresu przejściowego ulegną zmianie najprawdopodobniej nawet w przypadku skutecznego zawarcia umowy o nowych relacjach gospodarczych. Powstanie granica pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem, co będzie wymagało stworzenia określonych procedur regulujących przepływ towarów.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.05.2020 08:37 Rene Karkocha
Pierwsza publikacja:
16.04.2019 09:23 Rene Karkocha