W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego

18.06.2019

W dniach 12-13 czerwca br. w Gdańsku odbyło się 10. forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. To najważniejsze wydarzenie międzynarodowe, dotyczące rozwoju Bałtyku.

Prelegenci siedzą na fotelach na scenie, jeden z nich przemawia przez mikrofon.

Organizatorem tegorocznego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Baltic Sea States Subregional Co-operation (BSSSC) we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Komisją Europejską.

Gośćmi Forum byli m.in. Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii,  Elżbieta Bieńkowska, europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Martin Roger, ambasador Estonii w Polsce, Roger Ryberg, przewodniczący organizacji Baltic Sea States Subregional Co-operation oraz ponad 600 przedstawicieli rządów, samorządów, biznesu i nauki z państw nadbałtyckich.

Hasłem tegorocznego Forum było „Reduce. Reuse. Rethink". Przez dwa dni debatowano o zanieczyszczeniu Bałtyku, możliwościach walki z tym zjawiskiem między innymi poprzez rozwiązania gospodarki w obiegu zamkniętym. Podczas debat wskazywano, że nie można koncentrować się na dotychczasowych osiągnięciach, ale szukać rozwiązań dla tego, co jeszcze możemy zrobić. Działania nie mogą się opierać na edukacji, tylko muszą iść dwutorowo – edukacja kolejnego pokolenia musi iść w parze ze zdecydowanymi działaniami teraz.

Jedno z 18 tematycznych seminariów „Safe nutrient recycling for a cleaner Baltic Sea Region” poświęcone było problemom eutrofizacji. Zorganizowane zostało przez PA Nutri (współkoordynacja jest w zakresie kompetencji MGMiŻŚ), PA Hazards i HELCOM. Na spotkaniu prezentowano założenia i wstępne cele regionalnej strategii recyklingu biogenów opracowywanej przez fińską prezydencję HELCOM oraz platformy projektowe SuMaNu i BSR Water. W panelu dyskusyjnym omawiającym korzysci recyklingu biogenów oraz możliwe kierunki rozwoju tej koncepcji wziął udział  przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.06.2019 17:03 Andrzej Haber
Pierwsza publikacja:
18.06.2019 17:03 Andrzej Haber
{"register":{"columns":[]}}