W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Opolu odbył się ogólnopolski kongres żeglugi śródlądowej

20.09.2018

20 września br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu zakończył się I Kongres Żeglugi Śródlądowej, którego tematem przewodnim były działania realizowane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyczyniające się do włączenia polskich śródlądowych dróg wodnych do międzynarodowej sieci transportowej TEN-T.

Marek Gróbarczyk przemawia podczas Kongresu

Niemal 500 gości, w tym przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, biznesu, klastrów, nauki, instytutów badawczych, stowarzyszeń oraz fundacji, a także uczniowie szkół średnich miało okazję poznać m.in. szczegóły procesu przygotowania programów rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej i drogi wodnej rzeki Wisły.

Minister Marek Gróbarczyk w wystąpieniu otwierającym Kongres zaznaczył, że nowa polityka rządu zmierzająca do rozwoju śródlądowych dróg wodnych stoi w obliczu wielkich wyzwań, które spowodowane są wieloletnimi zaniedbaniami inwestycyjnymi. W kontekście tych problemów, od początku Ministerstwo konsekwentnie prowadzi działania, których efektem było m.in. uchwalanie w czerwcu 2016 roku Założeń do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030, ratyfikowanie Konwencji AGN, a także włączenie projektu „Rozwój sektora żeglugi śródlądowej” do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Minister zwrócił uwagę na zwiększone kompetencje resortu – Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przejęło wszelkie kompetencje w zakresie gospodarowania wodami.

Podczas 7 paneli tematycznych rozmawiano m.in. o najważniejszych inwestycjach w zakresie infrastruktury wodnej w najbliższej perspektywie, stoczniach rzecznych, organizacji przewozu towarów oraz o roli młodych osób w żegludze, a także o możliwości finansowania inwestycji związanych z żeglugą śródlądową.

Gośćmi kongresu byli przedstawiciele ministerstw transportu z Czech i Słowacji, z którymi omawiano aktualny stan przygotowań do realizacji projektu połączenia wodnego Dunaj-Odra.

Przywrócenie żeglowności na polskich śródlądowych drogach wodnych należy traktować nie tylko jako konieczny impuls w zrównoważonym rozwoju gospodarczym i społecznym w wymiarze krajowym, ale także jako istotny wkład do rozwoju spójnego multimodalnego systemu transportowego Unii Europejskiej.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej było głównym merytorycznym partnerem wydarzenia zorganizowanego przez Wojewodę Opolskiego

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.09.2018 18:11 Michał Kania
Pierwsza publikacja:
26.09.2018 18:11 Michał Kania
{"register":{"columns":[]}}