W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Innowacyjna gospodarka nawozami naturalnymi w chowie świń i drobiu dla ochrony jakości wód”

19.11.2019

19 listopada 2019 r. w Przysieku koło Torunia odbyła się konferencja pn.: „Innowacyjna gospodarka nawozami naturalnymi w chowie świń i drobiu dla ochrony jakości wód” zorganizowana na przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

Logo1

Tematem przewodnim konferencji były zagadnienia związane z wdrażaniem „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, który wszedł w życie w lipcu 2018 r. W pierwszej części konferencji skupiono się na aspektach środowiskowych i klimatycznych wdrażania Programu, a Małgorzata Bogucka-Szymalska (Z-ca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w MGMiŻŚ) przedstawiła obowiązujące regulacje prawne w zakresie ochrony wód. Zwróciła również uwagę na zmiany w zakresie ochrony wód przed azotanami wynikające z ostatniej nowelizacji ustawy Prawo wodne.

Druga część konferencji koncentrowała się na aspektach praktycznych wdrażania Programu. W przypadku hodowli zwierzęcej duże znaczenie dla zarządzania obiegiem azotu w gospodarstwie mają odpowiednie systemy żywienia i utrzymania zwierząt, a także właściwe rozwiązania techniczne w zakresie przechowywania nawozów naturalnych. Dobre praktyki w tym zakresie prezentowali przedstawiciele Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Zootechniki.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli MGMiŻŚ, MRiRW, ARiMR, WIOŚ oraz rolników i doradców rolnych, w którym omawiano problemy związane z wdrażaniem programu azotanowego.

Konferencja była częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód”, współfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

{"register":{"columns":[]}}