W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Marek Gróbarczyk: modernizacją toru wodnego podwoimy możliwości przeładunkowe portu w Szczecinie

10.09.2020

Po pogłębieniu toru wodnego ze Szczecina do Świnoujścia możliwości przeładunkowe portu w Szczecinie wzrosną dwukrotnie – powiedział w środę Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Marek Gróbarczyk: modernizacją toru wodnego podwoimy możliwości przeładunkowe portu w Szczecinie

Inwestycja przyniesie korzyści nie tylko dla szczecińskiego portu, to także kumulowanie żeglugi, serwisy i remonty statków, czy rozwój całego zaplecza stoczniowo-portowego – wyliczał Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podczas konferencji w Trzebieży zorganizowanej przez Urząd Morski, modernizujący tor wodny Szczecin-Świnoujście.

Szef resortu zapewniał, że pogłębiony tor wodny Szczecin-Świnoujście będzie stymulował rozwój całej branży morskiej. Już dziś szacowane są na 10 mld zł, a kolejnych 15 mld zł zainwestowanych będzie w najbliższych latach – dodał.

Na ścianie Elewatora Ewa przez lata wisiał wielki baner z napisem „12,5 m” -  przypomniał Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski. – Niestety, nasi poprzednicy poza tym banerem nic więcej nie zrobili. Cieszę, że ta strategiczna dla regionu inwestycja wreszcie jest realizowana, i będzie przynosić wiele korzyści rozwojowych, biznesowych, finansowych dla regionu i kraju. My ze swej strony,  szybkimi decyzjami i pozwoleniami staramy się wspierać modernizację toru.

W sumie przybędzie nam blisko 400 ha nowego lądu - dodał minister Marek Gróbarczyk zachęcając przy okazji uczestników konferencji do udziału w organizowanym przez resort konkursie na nazwę tych wysp.

Zdjęcia (2)