W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa konferencja na temat wdrażania Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

W dniach 9-10 czerwca 2016 r., w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie, odbyła się konferencja na temat wdrażania Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji zarządzających: Danii, Irlandii, Szwecji, Malty, Estonii, Holandii, Litwy, Łotwy, Słowenii, Finlandii, Cypru i Polski oraz przedstawiciel Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). Celem spotkania była kontynuacja wymiany poglądów i doświadczeń związanych z początkowym etapem wdrażania krajowych programów operacyjnych realizujących pomoc w ramach EFMR, zapoczątkowanej w trakcie pierwszego spotkania przedstawicieli instytucji zarządzających w Tallinie (Estonia) we wrześniu 2015 r.

Konferencja_Europejski_Fundusz_Morski_i_Rybacki

W trakcie konferencji, uczestnicy spotkania podjęli dyskusję na temat zagadnień w zakresie wdrażania EFMR w poszczególnych państwach członkowskich UE, w tym m.in. związanych z kryteriami wyboru operacji w ramach EFMR, realizacji wskaźników rezultatu i produktu, czy też wykorzystania pomocy finansowej na cele związane z kontrolą i egzekwowaniem (priorytet 3 EFMR), środkami dotyczącymi obrotu i przetwarzania (priorytet 5 EFMR), a także systemem rekompensat za szkody wyrządzone połowom przez chronione ptaki i ssaki (art. 40 ust. 1 lit h EFMR). Ponadto, przedmiotem dyskusji była zainicjowana przez państwa członkowskie procedura zmiany rozporządzenia PE i Rady nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w zakresie przepisów dotyczących operacji generujących dochód, o których mowa w art. 61 i 65 rozporządzenia 1303/2013. Przedmiotowa zmiana miałaby prowadzić do wyłączenia spod regulacji tego rozporządzenia operacji generujących dochód realizowanych w ramach EFMR, tak jak ma to miejsce w przypadku EFRROW (art. 61 ust. 7 lit. h oraz art. 65 ust. 8 lit. h rozporządzenia 1303/2013).

W podsumowaniu spotkania, uczestnicy konferencji podkreślili potrzebę podjęcia działań mających na celu zainicjowanie na forum KE dyskusji na tematy będące przedmiotem konferencji. Ponadto, zgadzając się co do korzyści płynących z możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy państwami członkowskimi UE, uczestnicy konferencji podjęli wstępne ustalenia dotyczące kontynuacji takich roboczych spotkań na dalszych etapach wdrażania EFMR. Kolejne spotkanie planowane jest wstępnie na I kwartał 2017 r. w Irlandii.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.01.2018 17:55 Joanna Lis-Drużyńska
Pierwsza publikacja:
25.01.2018 17:55 Joanna Lis-Drużyńska
{"register":{"columns":[]}}