W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ministra Marka Gróbarczyka w Chińskiej Republice Ludowej

30.11.2018

W czasie pięciodniowej wizyty w ChRL minister Marek Gróbarczyk spotkał się z ministrem ds. Zasobów Wodnych QU Dongyuiem, wiceministrem Rolnictwa i Obszarów Wiejskich E Jinpingiem oraz przedstawicielami ministerstwa Transportu Chin, ministrem Li Xiaopengiem i wiceministrem He Jianzhongiem.

Widok na uczestników spotkania siedzących przy stole

26 listopada br. miał okazję rozmawiać z Wiceministrem Rolnictwa i Obszarów Wiejskich ChRL (MARA), QU Dongyu, w którego kompetencjach leżą kwestie rybołówstwa. Na wstępie polski minister przedstawił pokrótce działania polskiego resoru oraz poinformował, iż Polska jest europejskim liderem w dziedzinie przetwórstwa rybnego, wytwarzając wysokiej jakości produkty.

- Jesteśmy zainteresowani zaproponowaniem chińskim konsumentom polskich produktów – zaznaczył minister Gróbarczyk.

Minister przedstawił też punkty zainteresowania w dziedzinie wzajemnej współpracy. Są to m.in. sprowadzanie surowca rybnego z Chin dla polskich przetwórni oraz działania promujące polskie produkty rybołówstwa na rynku chińskim, w tym udział w specjalistycznych targach na terenie Chin (np. China Fisheries & Seafood Expo w Qingdao);

W związku z powyższym polska strona zaproponowała, aby w kolejnym roku zorganizować m.in. specjalistyczne konferencje dla biznesu, naukowców oraz osób zarządzających branżą rybołówstwa w celu wypracowania możliwości zaangażowania polskich przedsiębiorców z branży przetwórstwa rybnego na rynku chińskim.

Strona polska wyraziła również chęć zaprezentowania się w ramach wspólnego stoiska promującego polską branżę rybołówstwa na międzynarodowych targach w Qingdao – China Fisheries & Seafood Expo.

W odpowiedzi chiński wiceminister wyraził zadowolenie wobec propozycji zaproponowanych przez polską stronę oraz zapewnił, że strona chińska pomoże w organizacji proponowanych wydarzeń. Szczególnie podkreślił znaczenie obecności Polski na targach w Qingdao, jednych z największych na świecie o tej tematyce.

Udział w nich pozwoli polskim przedsiębiorcom na nawiązanie kontaktów nie tylko z chińskimi importerami, ale również międzynarodowymi.

Następnie zasugerował, aby Polska była otwarta wobec ewentualnych inwestycji chińskich w przemyśle przetwórczym w Polsce.

Jako lider w ramach „Formatu 16+1” Polska jest bardzo ważnym partnerem w tej dziedzinie dla strony chińskiej.

Obecnie nasz kraj posiada 26 zakładów rybołówstwa oraz 26 gatunków ryb dopuszczonych do chińskiego rynku.

***

We wtorek 27 listopada szef naszego resortu spotkał się z E Jinpingiem, ministrem ds. Zasobów Wodnych ChRL.

Minister na początku spotkania poinformował, że od stycznia br. MGMiŻŚ posiada nowe kompetencje.

- Od kiedy w styczniu bieżącego roku moje ministerstwo otrzymało kompetencje w obszarze gospodarki wodnej Pańskie ministerstwo naturalnie stało się dla nas bardzo ważnym partnerem - zaznaczył minister Gróbarczyk

W związku z nowymi kompetencjami minister zaproponował modyfikację Memorandum o współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej i podpisanie go ponownie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Następnie minister zaprosił Ministra E Jingping do Polski oraz zaproponował nawiązanie bliższych relacji pomiędzy ministerstwami na poziomie roboczym.

Na koniec przedstawił polskie priorytety w temacie zarządzania wodą.

Strona chińska pozytywnie odniosła się do przedstawionych kwestii zapewniając, że zależy im na dobrej współpracy ze stroną polską.  

***

Kolejnym ważnym partnerem, z którym spotkał się Minister Gróbarczyk był minister transportu Li Xiaopeng oraz jego współpracownik, wiceminister tegoż resortu He Jianzhong.

Spotkanie odbyło się 28 listopada br.. Minister Gróbarczyk zaproponował stronie chińskiej utworzenie Polsko-Chińskiego Instytutu Badawczego ds. Żeglugi Śródlądowej.

Poinformował również o kandydaturze Polski do Rady IMO i poprosił, aby Chiny poparły Polskę w jej staraniach.

Na koniec Minister przedstawił polskie projekty infrastrukturalne, w które mogą zaangażować się przedsiębiorstwa chińskie.

Przedstawiciele strony Chińskiej entuzjastycznie odnieśli się do przedstawionych planów i projektów.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}