W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Marek Gróbarczyk wziął udział w inauguracji roku akademickiego Akademii Morskiej w Szczecinie

28.09.2019

W sobotę 28 września u podnóży Wałów Chrobrego w Szczecinie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 Akademii Morskiej w Szczecinie

Inauguracja roku akademickiego na Akademii Morskiej w Szczecinie 2019/2020

W swoim przemówieniu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk gratulował studentom decyzji o rozpoczęciu nauki na uczelniach morskich, podkreślił również ich znaczenie:

„Dziś wszystkie nasze szkoły morskie mają bardzo ważne zadanie. Polska będzie kandydować do rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Naszym głównym atutem jest szkolnictwo morskie; chcemy to szkolnictwo rozpropagowywać na cały świat.” – mówił minister.

Minister Gróbarczyk wyraził również nadzieję, że w najbliższym roku akademickim Akademia Morska zyska status uniwersytetu:

„Podejmuję zobowiązanie, że jeśli taka będzie wola uczelni, dokonamy wszelkich starań jako ministerstwo, by za rok spotkać się tu na Uniwersytecie Morskim w Szczecinie.” - mówił minister.

W tym roku pierwszy rok studiów rozpoczyna 539 studentów, w tym 110 obcokrajowców. Na całej uczelni studiuje około 3000 osób.

Tuż przed inauguracją w obecności ministra Marka Gróbarczyk, J.M. Rektor Wojciech Ślączka oraz Przemysław Ligenza, dyrektor IMGW PIB podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy Instytuty Meteorologii i Gospodarki Wodnej z Akademią Morską. Jej założenia to m.in. wspólna realizacja przedsięwzięć badawczych, wymiana kadry, kształcenie doktorantów i wspólne publikacje w czasopismach naukowych.

- Dzisiejszy list intencyjny to w końcu odpowiedź na łączenie nauki z instytutem, który powinien mieć charakter biznesowy i służyć tej nauce.(...) Chciałbym serdecznie pogratulować finalizacji tego pomysłu - mówił minister Gróbarczyk.