W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O ochronie wód przed azotanami pochodzenia rolniczego na konferencji w Białymstoku

28.03.2019

28 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku odbyła się konferencja „Gospodarka nawozami naturalnym w hodowli bydła a ochrona wód”, która była częścią szerokiej kampanii edukacyjnej „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód” realizowanej przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) i współfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej podczas wygłaszania przemowy

Celem debaty było przekonanie uczestników, że w obliczu zmian klimatycznych i nałożonych na Polskę zobowiązań UE, istnieje pilna potrzeba zdecydowanych działań, których efektem będzie skuteczna ochrona istniejących zasobów wodnych. Ponieważ duży udział w zanieczyszczeniu wód azotem przypisywany jest rolnictwu, szczególnie intensywnej hodowli zwierząt, niezbędne są działania, które uświadomią rolnikom wagę problemu, konieczność podnoszenia standardów środowiskowych w gospodarstwach i przygotują ich do wprowadzenia zmian w gospodarce nawozami i kontrolowania odpływu azotu ze źródeł rolniczych.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Małgorzata Bogucka-Szymalska, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej MGMiŻŚ przedstawiła przyjęty przez Radę Ministrów w czerwcu 2018 r. „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Konferencja w stolicy Podlasia skierowana była w szczególności do rolników i przedsiębiorców związanych z hodowlą i chowem bydła, a także do doradców rolnych oraz przedstawicieli związków i organizacji branżowych, na których spoczywa obowiązek przygotowania rolników do nowych wymogów.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.04.2019 14:26 Joanna Gajewska
Pierwsza publikacja:
02.04.2019 14:26 Joanna Gajewska
{"register":{"columns":[]}}