W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód" - konferencja

13.11.2018

7 listopada 2018 r. odbyła się konferencja pt. „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód". Wydarzenie zgromadziło ponad 120 osób z całej Polski i stanowiło część szerokiej kampanii edukacyjnej realizowanej przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, współfinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uczestnicy konferencji słuchają wypowiedzi jednego z prelegentów

Konferencja miała za zadanie uświadomić wpływ rolnictwa na stan zasobów wodnych w Polsce, a także była okazją do prezentacji stanowisk i opinii na temat Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.

Program działań (tzw. program azotanowy) został opracowany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zobowiązuje on wszystkich rolników do przestrzegania określonych w nim wymogów dot. warunków przechowywania nawozów naturalnych, okresów, dawek, sposobów nawożenia, czy prowadzenia dokumentacji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem.

Projekt „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód” obejmujący m.in. branżowe konferencje regionalne oraz warsztaty szkoleniowe dla doradców rolnych i rolników ma na celu podnoszenie świadomości i kształtowanie właściwych postaw doradców rolnych i rolników w zakresie ograniczenia zanieczyszczenia wód azotem pochodzenia rolniczego, poprzez propagowanie zasad zrównoważonego rolnictwa, a tym samym wsparcie we wdrażaniu Programu azotanowego – tłumaczyła Monika Szymańska, Prezes FDPA.

Wśród prelegentów była również dr inż. Małgorzata Bogucka-Szymalska, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, która omówiła program azotanowy i wynikające z niego obowiązki dla rolników, w kontekście wszystkich działań realizowanych przez MGMiŻŚ na rzecz redukcji biogenów.

Więcej informacji na temat projektu realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz materiały pokonferencyjne można znaleźć na stronie: http://www.fdpa.org.pl/azot.

{"register":{"columns":[]}}