W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisano porozumienie o współpracy portów Szczecin i Świnoujście z portem w Rotterdamie

30.10.2019

30 października 2019 r. w Holandii prezydent RP Andrzej Duda oraz minister Anna Moskwa, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ uczestniczyli w uroczystości podpisania Memorandum o Porozumieniu o współpracy między Portem Szczecin-Świnoujście a Portem w Rotterdamie.

Uroczystość podpisania memorandum ws. współpracy portów Szczecin-Świnoujście i Rotterdam

Memorandum podpisali Prezes Zarządu Portu Szczecin-Świnoujście Krzysztof Urbaś oraz Prezes Portu w Rotterdamie Allard Castelein. 

Współpraca opierać się będzie przede wszystkim na rozwijaniu zagadnień żeglugi śródlądowej i żeglugi morskiej bliskiego zasięgu. Zostanie położony nacisk na wymianę wiedzy z zakresu kwestii środowiskowych, rozwiązań logistycznych, promocji czy rozwoju infrastruktury w portach śródlądowych oraz żeglugi bliskiego zasięgu. Ważnym aspektem współpracy będzie wymiana doświadczeń i danych związanych z tworzeniem alternatywnych łańcuchów dostaw między portami na Morzu Północnym i Bałtyckim.

Ponadto sygnatariusze porozumienia określili dodatkowe potencjalne projekty, objęte przyszłą współpracą, a dotyczące m.in. rozwoju przepływu towarów, inwestycji portowych, zagadnień środowiskowych oraz cyfryzacji procesów portowych. Przewiduje się również wspólne szkolenia ukierunkowane na integrację społeczności portowych.

Współpraca pomiędzy portami ma przyczynić się do wzrostu handlu i zrównoważonego rozwoju działalności portowej.

Port w Rotterdamie jest największym, handlowym portem morskim w Europie o charakterze uniwersalnym, w którym przeładowuje się wszystkie rodzaje towarów. Specjalizuje się w przeładunkach towarów płynnych (ropa naftowa i przetwory, produkty z  olejów mineralnych) oraz kontenerów i towarów suchych masowych.  Rocznie przeładowywanych jest w nim m.in. 14,5 mln TEU kontenerów, czy 100 mln ton ropy naftowej. Każdego roku do Rotterdamu zawija około 30 tys. statków morskich i 120 tys. statków żeglugi śródlądowej.

Do portu w Rotterdamie zawijają największe statki na świecie o zanurzeniu do 24 metrów. Port jest nie tylko hubem tranzytowym, ale również  miejscem przerobu towarów na inne produkty.

Zdjęcia (2)