W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych pomiędzy 30 marca, a 5 kwietnia 2020

09.04.2020

Statek w stoczni

Wskaźniki ekonomiczne

Indeks ClarkSea wzrósł o 6% w ujęciu tydzień do tygodnia do 23 055 USD/dzień, średnia w bieżącym roku wzrosła o 46%  w ujęciu rok do roku.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 doprowadziła do nowego rodzaju kryzysu gospodarczego. Prognozy gospodarcze na świecie nadal się pogarszają. Średnia z niedawno opublikowanych prognoz sugeruje, że globalne gospodarka może sie skurczyć o 0,4% w 2020 r., chociaż w ostatnich dniach pojawiły się także wyjątkowo pesymistyczne prognozy wskazujące na -3%. Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych rośnie wyjątkowo dynamicznie, rośnie znacznie szybciej niż przewidywano, na koniec marca wynosiło 6,65 mln osób. W strefie euro, wskaźnik PMI w marcu spadł do 44,5, najniższego wyniku od 7 lat,  liczba nowych zamówień spadła do najniższego poziomu od 2009 r.

W zeszłym tygodniu ceny ropy naftowej wzrosły po doniesieniach, że główni producenci ropy naftowej mogą zgodzić się na ograniczenie wydobycia ropy w związku z niskim popytem z powodu Covid-19. Do piątku 3 kwietnia cena ropy Brent wzrosła do około 34 USD za baryłkę z około 23 USD.

Przemysł stoczniowy

W ubiegłym tygodniu zgłoszono szereg zamówień w sektorach masowców, zbiornikowców i gazowców. China Merchants Energy Shipping złożyła zamówienie na 4 masowce o nośności  62000 DWT w stoczni Jinling Shipyard. Dostawa jest planowana w 2022 roku.

DSME ogłosiło zamówienie od Pan Ocean na VLCC o nośności 300 000 DWT, dostawa ma się odbyć w trzecim kwartale 2021 roku. Hyundai Mipo przyjął zamówienie na 7 tankowców do przewozu metanolu o nośności  50 000 DWT. MOL ( Mitsui O.S.K.) złożyło zamówienie na jedną jednostkę,  NYK i Meiji Shipping złożyły zamówienia po dwie jednostki. Marinvest również sfinalizował zamówienie na dwie jednostki w IV kwartale 2019 roku. Dostawa jest planowana miedzy 4. kwartałem 2021 roku a 1. kwartałem 2023 roku.

Na rynku gazowców LPG, południowokoreańska stocznia Hyundai Heavy Industries pozyskała zamówienie od Union Maritime na 1+1 VLGC o pojemności 91000 m3. Dostawa ma się odbyć na podatku 2022 roku.

Recycling statków

Dla branży recyklingowej jest to trudny i niepewny czas ze względu na wprowadzone blokady ogólnokrajowe na subkontynencie indyjskim. Porty pozostają zamknięte. Bangladesz przedłużył okres blokady do 12 kwietnia. Niepewność co do kolejnych działań podejmowanych przez rządy Indii, Bangladeszu i Pakistanu związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa sprawia, że zarówno armatorzy, jak i „cash buyers” (pośrednicy) znaleźli się w trudnej sytuacji. Nie jest wiadome czy wkrótce zostanie wznowiona działalność recyklingowa czy też blokady zostaną przedłużone.

Obecnie jest niezmiernie trudno określić dokładne wytyczne cenowe dotyczące przyszłego tonażu, który może wejść na rynek. Wydaje się prawdopodobne, że kiedy stocznie zajmujące się recyclingiem powrócą do normalnego poziomu działalności to oferowane ceny będą niższe od tych sprzed wybuchu epidemii Covid-19, ponieważ stocznie stoją w obliczu wyzwań związanych z rozładunkiem zapasów stali z wcześniej zdemontowanych statków. W głównych ośrodkach recyclingowych nie zarejestrowano żadnej transakcji sprzedaży.

Rynek czarteru na czas

W sektorze zbiornikowców w ostatnich tygodniach odnotowano znaczną aktywność w zakresie czarteru na krótki czas. Wyposażony w skrubery VLCC "FRONT ENDURANCE" został wyczarterowany w cenie 100000 dolarów/dzień. Dwa  zbiornikowce MR dla celów przechowywania zostały wyczarterowane na okres 30-90 dni.

W sektorze masowców, wyczarterowano zbudowanego w 2010 roku „ALCMENE” o nośności 93193 DWT na okres 13-15 miesięcy, stawka czarterowa za pierwsze 60 dni została ustalona na poziomie 5 000 USD dziennie, saldo okresu na 8 000 USD/dzień, natomiast stawka czarterowa na okres 16-18 miesięcy zbudowanego w 2013 roku „MYRTO” o nośności 82131 DWT została ustalona na poziomie 10 000 USD dziennie.

Rynek kontenerowców

Rynek europejski jest obecnie bardzo powściągliwy, aktywność w Azji także spada. Roczna stawka czarterowa w sektorze kontenerowców za kontener 6800 TEU spadła o 9% w ujęciu tydzień do tygodnia do 19500 USD dziennie.

Rynek kupna i sprzedaży statków

W związku z zawirowaniami na rynku wynikającymi z obecnej pandemii, rynek kupna i sprzedaży staje się coraz bardziej złożony, w tym, występuje duża rozbieżność koncepcji dotyczących cen statków pomiędzy kupującymi i sprzedającymi.

W sektorze tankowców, po kilku tygodniach spadku aktywności w sprzedaży, pojawiły się wreszcie znaczące transakcje, pojawili się nabywcy, którzy chcą skorzystać z obecnej sytuacji na rynku.

NS United KK sprzedał Grekom VLCC „YUGAWASAN" (302 481 DWT, zbudowanego w 2005 r. przez MHI Nagasaki) za 33 mln dolarów. Jest to dość wysoka cena, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że statek ma zostać poddany przeglądowi w sierpniu. „MEDITERRANEAN GLORY" (319 247 DWT, zbudowany w 2004 r. przez Hyundai Samho HI) został sprzedany w lutym za 31,5 mln USD, przegląd przeszedł w ubiegłym roku.

W sektorze aframaxów, "NANYANG STAR" (104 594 DWT, zbudowany w 2012 przez Sumitomo (Yokosuka)) został sprzedany za cenę około 32 mln USD klientom greckiego właściciela Eurotankers. Relatywnie niską cenę tłumaczy fakt, że, statek ma niezwykle małą kubaturę jak na swoją wielkość.

W sektorze masowców niewiele się działo. Japońscy właściciele sprzedali indonezyjskim nabywcom „AFRICAN KINGFISHER” (55 476 DWT, zbudowany w 2009 r. przez Kawasaki HI Kobe, C4x30.5T) po niskiej cenie 10 mln USD. Oferty kupna na tym samym poziomie zaoferowano na „BULK CHILE" (55,486 DWT, zbudowany w 2009 r. przez Kawasaki HI Sakaide, C4x30T), jednakże właściciele statku postanowili go wycofać.

W zeszłym tygodni klienci Grupy Zihni dostarczyli zbiornikowiec Panamax "BETTYS BEAUTY" (76 863 DWT, zbudowany w 2006 r. przez Sasebo HI) do swoich nowych właścicieli, klientów Five Ocean Corporation. Cena, około 10 mln USD, wskazuje, że umowa sprzedaży została zawarta jakiś czas temu. Dla porównania, siostrzany Kamsarmax "MEDI HONG KONG" (82790  DWT, zbudowany w 2006 roku przez Tsuneishi Zosen) został sprzedany na początku marca za 9,25 mln USD.

Rynek masowców

W zeszłym tygodniu nastąpiła niewielka poprawa na rynku Capesize. Średnie zarobki masowców typu Capesize niewyposażonych w skrubery po raz pierwszy w tym roku wzrosły do poziomu powyżej 5000 USD dziennie, podczas gdy zarobki masowców typu Handysize gwałtownie spadły zarówno na Pacyfiku jak i na Atlantyku.

Rynek gazowców i chemikaliowców

Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku ropowców i większych produktowców; średnie zarobki dla VLCC zbudowanego w ok. 2010 r. wzrosły tydzień do tygodnia o 10% do 207 562 USD dziennie, zarobki dla LR2 (Large Range 2) wzrosły tydzień do tygodnia o 22% do 61772 USD dziennie.

W sektorze VLGC (Very Large Gas Carrier) wzrost stawek został częściowo spowodowany zwiększeniem transakcji arbitrażowych ze względu na zwiększony popyt z Indii i ponowne pojawienie się zainteresowania zakupem z Chin co kontrastowało z brakiem popytu w regionie Morza Śródziemnego i w innych europejskich krajach. Jednakże w rejonie Zatoka Perska – Japonia stawki spadły do 5150 USD/mt (mt-tona metryczna).

Na zachodzie, z powodu zmniejszenia się popytu, stawki chemikaliowców zarówno dla ładunków 5000 mt jak i 10000 mt z portów północnoeuropejskich (pomiędzy Hamburgiem i Bordeaux) do Houston spadły o 1 USD /mt w ujęciu tydzień do tygodnia.

Rynek ropy naftowej

Dane opublikowane przez EIA ( Energy Information Administration) w zeszłym tygodniu pokazały, że zapotrzebowanie na benzynę w USA spadło w ujęciu tydzień do tygodnia o 2,2 mln baryłek dziennie do 6,7 mln. Jest to największy tygodniowy spadek w historii – o 27% r/r.

W zeszłym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 13,8 mln baryłek, co stanowi największy tygodniowy wzrost od 2016 r., ponieważ wydajność rafinerii krajowych spadła o 1,0 mln baryłek w ujęciu tydzień do tygodnia do 14,9 mln baryłek.

Handel morski

W zeszłym tygodniu rząd RPA potwierdził, że porty w tym kraju pozostają otwarte na załadunek i rozładunek wszystkich rodzajów ładunków. Dwa tygodnie temu pojawiła się niepewność co do potencjalnego wpływu 21-dniowego "zamknięcia" w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19 na eksport rudy żelaza (66,5 mln ton w 2019 r.; 5% światowej podaży morskiej) i węgla energetycznego (76,9 mln ton; 8% światowej podaży morskiej).

Kontrole wpływających statków opóźniają czynności związane z załadunkiem. Epidemia Covid-19 spowodowała m.in. opóźnienia w eksporcie soi i śruty sojowej z Argentyny w miarę narastania sezonu zbiorów.

Opracowanie: Wydział Przemysłu Okrętowego MGMiŻŚ na podstawie Shipping Intelligence Weekly Issue No. 1,417 3-Apr-2020 ISSN: 1358-8028

{"register":{"columns":[]}}