W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rybołówstwo bałtyckie

Rybołówstwo morskie jest gałęzią gospodarki obejmującą połów ryb w ramach wykonywania rybołówstwa komercyjnego i rekreacyjnego oraz w celach prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych albo w celu kształcenia, w zakresie rybołówstwa morskiego, a także obejmuje zarybianie oraz chów lub hodowlę organizmów morskich, wprowadzanie do obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej lub przenoszenie w tych obszarach morskich organizmów morskich gatunków obcych lub organizmów morskich niewystępujących miejscowo.

Po wejściu Polski do UE polskie rybołówstwo objęte zostało Wspólną Polityką Rybołówstwa. Wspólna polityka rybołówstwa obejmuje cztery główne obszary: zarządzanie rybołówstwem, politykę międzynarodową, politykę rynku i politykę handlową, finansowanie polityki poprzez fundusze EFR 2007-2013 oraz EFMR 2014-2020.

WPRyb obejmuje także przepisy dotyczące akwakultury i zaangażowania zainteresowanych podmiotów

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb)

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) jest zbiorem zasad dotyczących zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. Polityka, której celem jest zarządzanie wspólnymi zasobami, umożliwia wszystkim europejskim flotom równy dostęp do wód i łowisk UE, a rybakom umożliwia pracę w warunkach uczciwej konkurencji.

Zasoby rybne mają zdolność do odnawiania się, lecz nie są nieskończone. Niektóre stada ryb są przeławiane. Dlatego też państwa UE powzięły działania mające na celu zagwarantowanie, że europejski przemysł rybny będzie miał charakter zrównoważony i nie będzie zagrażał wielkości populacji ryb i jej odnawialności w perspektywie długoterminowej.

Celem WPRyb jest zagwarantowanie, że rybołówstwo i akwakultura będą ekologicznie, gospodarczo i społecznie zrównoważone i że będą źródłem zdrowej żywności dla obywateli UE. Jej kolejnym celem jest wspieranie dynamicznego rozwoju sektora rybołówstwa i zapewnienie społecznościom rybackim odpowiedniego poziomu życia.

 

 

Materiały

Podsumowanie działań mających na celu zapewnienie zgodności z przepisami Wspólnej Polityki Rybołówstwa
Podsumowanie​_działań​_mających​_na​_celu​_zapewnienie​_zgodności​_z​_przepisami​_Wspólnej​_Polityki​_Rybołówstwa.pdf 0.25MB

Polskie regulacje dotyczące rybołówstwa morskiego

Najważniejszym aktem prawnym regulującym wykonywanie rybołówstwa morskiego jest ustawa z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 514).

Ustawa określa ogólne zasady wykonywania rybołówstwa komercyjnego i rekreacyjnego na obszarach morskich RP oraz morskich wodach wewnętrznych.

Ustawa w szczególności określa m.in. sposób dokonania wpisu statków do rejestru statków rybackich, zasady przyznawania indywidualnych kwot połowowych i dodatkowych kwot połowowych, organy zajmujące się kontrolą wykonywania rybołówstwa komercyjnego i rekreacyjnego, system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania.

Ustawa o rybołówstwie morskim stanowi podstawę do wydania przez ministra właściwego do spraw rybołówstwa rozporządzeń, określających szczegółowe warunki jakim podlega rybołówstwo morskie.

Najważniejsze akty wykonawcze dotyczące rybołówstwa morskiego

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
05.06.2020 09:53 Rene Karkocha
Pierwsza publikacja:
30.03.2018 10:40 Roman Pitera
{"register":{"columns":[]}}