W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sejm. Ustawa o ratyfikacji poprawek do Konwencji o Pracy na Morzu przyjęta

Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o ratyfikacji poprawek do Konwencji o Pracy na Morzu. Dokument zakłada zabezpieczenie finansowe dla porzuconych marynarzy, a także w przypadku ich roszczeń – rozszerzenie wymagań wobec armatorów. Zatwierdzenie poprawek z 2014 r. do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r. wpisuje się w prowadzoną przez polski rząd politykę morską.

Dzień wcześniej w Sejmie odbyła się debata, w której udział wziął Paweł Brzezicki, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– Ratyfikowanie poprawek jest konieczne. Od 18 stycznia bowiem każdy statek, niezależnie pod jaką jest banderą, biorący udział w żegludze międzynarodowej, nie byłby dopuszczony do eksploatacji, jeżeli pracownicy na tym statku, czy marynarze nie zostaliby objęci Konwencją – wyjaśniał wiceminister Brzezicki.

Zgodnie z ustawą państwo, pod banderą którego pływa dany statek, zapewni aby miał on szybki i skuteczny system zabezpieczenia finansowego. Pomoc ma pokryć m. in. zaległe płace i inne świadczenia należne marynarzowi (od armatora) zgodnie z umową o pracę, odpowiednim układem zbiorowym pracy lub ustawodawstwem krajowym państwa, którego banderę statek podnosi.

Konwencja o Pracy na Morzu reguluje zagadnienia związane z wzajemnymi uprawnieniami i obowiązkami miedzy armatorami i marynarzami. Dyrektywa została przyjęta 23 lutego 2006r. w Genewie. Stronami konwencji są 74 państwa. W Polsce obowiązuje ona od 2013 r.

Biuro Prasowe MGMIŻŚ

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.01.2018 18:36 Joanna Lis-Drużyńska
Pierwsza publikacja:
25.01.2018 18:36 Joanna Lis-Drużyńska
{"register":{"columns":[]}}